0 Rh Negatif Kan Grubu Özellikleri Nelerdir? Hakkında İlginç Bilgiler

0
Advertisement

0 RH kan grubu ne demektir? 0 negatif kan grubunun özellikleri nelerdir? İnsanların yüzdelik olarak ne kadarı 0 Rh negatif kan grubuna sahiptir? 0 negatif hakkında ilginç bilgi ve veriler.

Kan Hücreleri

Kaynak: pixabay.com

0 Rh Negatif Nedir?

0 negatif kan bir kan grubu sınıflandırmasıdır. 0 negatif, tüm türler arasında en nadir görülenidir ve bu kan grubunun antijeni yoktur. Antijenler arasında proteinler, karbonhidratlar, glikoproteinler ve glikolipidler bulunur. Bu, bağışlanan 0-negatif kanın diğer kan türlerinin transfüzyonu için kullanılmasını mümkün kılar, ancak 0-negatif kanı olan bir kişi yalnızca diğer 0-negatif donörlerden kan alabilir. 0-negatif kan, gelişmemiş bir bağışıklık sistemine sahip oldukları için yeni doğan bebeklere yapılan transfüzyonlar için en güvenli olarak kabul edilir. İnsanların sadece %6,6’sının 0 negatif kan grubuna sahip olduğu tahmin edilmektedir.

kan hücreleri

Kaynak: pixabay.com

İlginç 0 Rh Negatif Kan Verileri:

0-negatif kan, nüfusun %8’inde Kafkasyalılarda daha yaygındır. Afrikalıların ve Hispaniklerin sadece %4’ü 0 negatif kan grubuna sahiptir ve Asyalıların sadece %1’i 0 negatif kan grubuna sahiptir. İspanya, İzlanda, Yeni Zelanda ve Avustralya’dan gelen insanlarda daha yüksek kan grubu 0 negatif oranları bulunur.

A+, A-, B+, B-, AB+, AB-, 0+ ve 0- dahil olmak üzere birkaç kan grubu vardır. Kişinin kan grubu 9. kromozom tarafından belirlenir. Her ikisi de 0 olan ebeveynlerden doğan bir çocuk da 0 olacaktır.

Bir ebeveynden 0 ve diğerinden A ile doğan bir çocuk doğumda ya 0 ya da A olacaktır. Bir ebeveynden 0 ve diğer B ile doğan bir çocuk doğumda ya 0 ya da B olacaktır. Her iki ebeveynden de A ile doğan bir çocuk ya 0 ya da A olacaktır. Her iki ebeveyn de B ise, çocuk ya 0 ya da B olacaktır.

Bebeklerin çoğu anneleriyle aynı kan grubuna sahip değildir. 0 negatif anne Rh- ve bebek Rh + olmadıkça bu bir problem değildir. Antikorlarla tedavi edilmezse bebek için ölümcül olabilecek komplikasyonların önlenmesine yardımcı olmak için tıbbi müdahale gereklidir.

Advertisement

0 negatif kanı olan bir kişi sadece 0 negatif kan alabilir. Başka bir tür verilirse, vücutta bir bağışıklık tepkisine neden olurlar. 0 negatif kanı olan bir kişinin kırmızı kan hücrelerinde A veya B antijeni bulunmazken, plazma yine de A ve B antikorları içerir.

0 tipi kanı olan kişiler daha yüksek mide asidi seviyelerine sahip olma eğilimindedir ve bu nedenle daha fazla ülser yaşarlar. 0 negatif kanı olan kişiler, kan grubuna uygun beslenmeyi takiben, yağsız protein ve sadece sınırlı buğday ve tahıllardan oluşan ve kilo almalarına neden olacak bir diyette en sağlıklı oldukları düşünülmektedir. Acil bir durumda, kan transfüzyonu gerektiğinde, özellikle hastanın kan grubunu test etmek için zaman olmadığında, O negatif kullanımı güvenli bir seçenektir.

0 negatif kanı olan bir kişi, kan bağışında bulunursa evrensel bağışçı olarak kabul edilir. Bazı insanlar, bir kişinin kan grubunun, karakteri, kişiliği ve hatta başkalarıyla ne kadar iyi anlaştıkları dahil olmak üzere onlar hakkında çok şey tahmin edebileceğine inanır. Doğruluğu hiçbir zaman kanıtlanmamış olsa da, Güney Kore ve Japonya kültürleri hala bu efsanelere inanmaktadır.


Leave A Reply