1 Mayıs İşçi Bayramı İle İlgili Kompozisyon

0
Advertisement

1 Mayıs İşçi, Emek ve Dayanışma günü / bayramı ile ilgili kompozisyon / yazı. 1 Mayıs ile ilgili kompozisyon örneği.

1 Mayıs İşçi Bayramı1 Mayıs‘ın kökeni 1 Mayıs 1886 yılında Amerika’daki işçilerin günde 12 saat haftada ise 6 günlük çalışma şartlarının iyileştirilmesi için yaptıkları büyük gösteriye dayanmaktadır. Sadece işçilerin değil aynı zamanda emekçilerinde bayramı olan 1 mayıs artık ülkemizde “Emek ve Dayanışma Günü” olarak geçmektedir.

Emek her zaman kutsaldır. Emeğin karşılığı hiçbir zaman ödenemez. Ancak emeğinin karşılığını alamayan insanlar ya da eşitlik ilkesine aykırı olarak emeğin karşılığı alamayan kitleler toplumda her zaman bir yara oluşturmaya hazır hale gelirler. İnsanların mutsuzluğu her yere yayılır ve mutsuz bir toplum oluşturur. Adil gelir dağılımı ve insanca çalışma ve yaşam haklarının sağlanması için her 1 Mayıs’ta sadece ülkemizde değil istisnasız tüm dünyada hem gösteriler, hem etkinlikler hem de kutlamalar yapılmaktadır.

Tüm dünya işçileri birbirlerinin kardeşidir ve tüm dünyadaki işçiler birleşmelidir mottosu ile yola çıkmış olan sendikalar her ne kadar bu dileklerini yrine getirememiş olsa da emeği kutsallığı ve adil gelir dağılımı için mücadele etmektedirler. Geçmişte acı ve kanlı olaylara sahne olmuş 1 Mayıs’ların artık barış, kardeşlik ortamında geçmesini diliyoruz ve sadece işçi sınıfının değil tüm insanların hakları için mücadele edenleri selamlarız.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?