1. Otto (Büyük Otto) Kimdir?

0
Advertisement

1. Otto (Büyük Otto) Kimdir? 1. Otto (Büyük Otto) hayatı, imparatorluk dönemi hakkında bilgi.

1. Otto (Büyük Otto): Kutsal Roma-Germen imparatorudur (Walhausen 912-Memleben 973). Germania (936-973) ve İtalya (951-973) kralı I. Heinrich’in oğludur. Babasının ölümünden sonra Saksonya dükü ve Almanya kralı oldu. Öteki Alman düklerini egemenliği altına almak istemesi sonucunda çıkan savaş, üç yıl sürdü. Piskoposları atama yetkisi karşılığında toprak verdiği ve önemli ayrıcalıklar tanıdığı Kilise’nin desteğini sağlayarak dükalıkları otoritesi altına almayı başardı. Lorraine, Schwaben ve Bavyera’yı ailenin öteki üyelerinin yönetimine verdi.

1. Otto (Büyük Otto)

Kaynak : wikipedia.org

Krallığının sınırlarını doğuya ve kuzeye doğru genişletti. Kazandığı topraklar üzerindeki egemenliğini ve buralarda yaşayan Alman olmayan insanların yönetimini, piskopusluklar, manastırlar ve askeri denetim noktaları kurarak sağlamlaştırdı, Burgogne üzerinde Alman egemenliğini kurdu. 951’de İtalya’ya bir sefer düzenleyerek bu ülkeyi egemenliği altına aldı. 955’te Lechfeld Savaşı’nda Macarları ağır bir yenilgiye uğrattı ve Büyük unvanını aldı. Aynı tarihte Slavlara karşı bir dizi zafer kazanarak Polonya Prensi I. Mieszko’yu vergiye bağladı.

961’de oğlunu (II. Otto) Alman kralı ilan etti. Ardından papa XII. İoannes’in yardım istemesi üzerine İtalya’ya ikinci seferini yaparak Şubat 962’de papanın elinden Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu tacını giydi.


Leave A Reply