19 Mayıs 1919′da Ne Oldu? Atatürk’ün Samsun’a Ayak Basması

0

19 Mayıs 1919 günü ne oldu? Atatürk’ün Samsun’a ayak basması ne anlama gelmektedir? 19 Mayıs neden bayramdır?

19 Mayıs 1919 tarihi Türk ulusunun istikbalinin değişmeye başladığı gündür. O gün Türkler acımasız emperyalist güçlerinden elinde mahvolmanın eşiğinden dönmek için gerekli ilk kıvılcımı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yakabilmiştir.

Advertisement

Ülkemizin durumu gerçekten içler acısı idi. Ümmetçilik adı altında Türk düşmanlığı yapan partiler, dernekler ve tamamen işlemeyen bir yapı haline gelmiş olan İstanbul Hükümeti ve padişah kendini tamamen düşmana teslim etmişler hatta düşmana teslim etmenin ötesinde kurtuluş için bağımsızlık için adım atanları da engelleyecek kadar da ileriye gitmişlerdir.

19 Mayıs - Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Samsun’dan yola çıkarak kabaca anlatmak gerekirse önce Sivas ve Erzurum Kongreleri daha sonra Ankara’da bir Millet Meclisi kurulumunu başlatan olaylar zincirini başlatmıştır. Yani Kurtuluş Savaşının Milli Mücadelenin başladığı gündür 19 Mayıs.

Bu sebeple 19 Mayıs ulusal bayramı aynı zamanda gençlerinde bayramıdır. Çünkü ulu önder Mustafa Kemal Atatürk kurmuş olduğu cumhuriyeti gençlere emanet etmiştir. Cumhuriyetin ışığının bağnazlığın, din adına yapılıyor gibi gözüken ancak insani çıkarlar sebebi ile yapılan gerici ne kadar hareket varsa hepsini ezeceğini yeneceğini biliyordu. Nitekim de öyle oldu ve hem şimdi hem de gelecekte yine öyle olacaktır.

Advertisement

19 Mayıs 1919 bir ulusun kaderinin değişmeye başladığı gün olarak tarihe geçmiştir.


Leave A Reply