19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

0

Ülkemizdeki en önemli milli bayramlardan birisi olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili olarak müthiş bir yazı aşağıda sizi bekliyor.

Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Kurtuluş Savaşı’nı başlattı.

Advertisement

Osmanlı Devleti 1914-1918 I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale’de, Ortadoğu’da düşmana karşı başarılı savaşlar verdi. Birlikte savaştığı Almanlar yenilince o da yenik sayıldı. İtilâf Devletlerini oluşturan İngiliz, Fransız ve İtalyanlarla Mondros Antlaşması’nı imzalamak zorunda kaldı. Sonra da Sevr Antlaşması’nı imzaladı. Bu anlaşmalara göre yurdumuz galip devletlerce paylaşıldı. Adana’ya Fransızlar, Antalya’ya italyanlar, İzmir’e Yunanlılar, Samsun’a İngilizler, İstanbul’umuzu da tümü birden asker çıkardı. Türklere Ankara ve civarı kalmıştı. Padişah tacını ve tahtını korumaktan öte bir amaç taşımıyordu.
19 Mayıs Pano Örnekleri
Bu karanlık, acı günlerde Mustafa Kemal, İstanbul’da kurtuluş plânları yaptı. Birçok arkadaşıyla görüştü. Son padişah Vahdettin’i ziyaret etti. Padişahın umutsuz olduğunu, elinden hiçbir şey gelmeyeceğini, düşmanların isteklerine boyun eğdiğini gördü. Samsun’daki 9. Kolordu Müfettişliği göreviyle Bandırma vapuru ile yola çıktı. Yolda ingilizler’in yolunu keseceği haberini aldı. “İstanbul’da kalıp tutuklanmaktansa denizde boğulmak iyidir.” diyerek yoluna devam etti.

Mustafa Kemal’in yola çıktığı günlerde İstanbul’da Sultan Ahmet Meydanı’nda işgalleri protesto mitingi düzenlendi. Ünlü yazarımız Halide Edip Adıvar, siyah giysileri içinde kürsüye çıktı. Siyaha boyanmış Türk bayrağını göstererek: “Sevgili hemşehrilerim, yurttaşlarım! Bugün Türk ulusunun kara bahtı gibi Türk bayrakları da siyaha boyanmıştır. Ona gerçek al rengini kazandıracak ancak sizin temiz, soylu Türk kanınızdır.” diyerek kalabalığı coşturmuş, herkes ılık gözyaşlarını yüreğine akıtmıştı.

İşte bu acı günlerde Türk ulusunun tek kurtuluş umudu, Çanakkale Savaşları kahramanı Mustafa Kemal, Samsun’a ayak bastı. Bu ılık bahar gününde Samsun ufuklarında Türk’ün kurtuluş güneşi doğdu. Mustafa Kemal Samsun’da bir süre dinlendi. Oradan arkadaşlarına, kurtuluştan umudunu kesmeyen yurtseverlere haberler ulaştırdı. Havza‘ya gitmek için eski bir otomobille yola çıktı. Otomobil yolda onarılırken O’nun:

“Dağ başını duman almış
Gümüş dere durmaz akar.
Güneş ufuktan şimdi doğar
Yürüyelim arkadaşlar”

Advertisement

Gençlik marşını mırıldandığı duyuldu. Gerçekten kurtuluş güneşi 19 Mayıs 1919’da Samsun’da doğdu.

Atatürk, doğum günü olarak kabul ettiği 19 Mayıs’ı Cumhuriyetimizin emanet ettiği Türk gençliğine, Gençlik ve Spor Bayramı olarak armağan etti.

19 Mayıs‘ta Samsun’dan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden alınan topraklar Türk gençlerinin ellerinde Ankara’ya getirilir. Okullarda stadyumlarda jimnastik, spor gösterileri yapılır. Ulu önder Atatürk’e saygı, sevgi şiirleri okunur.


Leave A Reply