19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının Önemi

0

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı neden kutlanır? 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı neden önemlidir.

19 Mayıs İle İlgili Sözler (Kısa)

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının Önemi

Cumhuriyetimizin korunmasını ve savunulmasını Atatürk, gençlerimize bıraktı. 19 Mayıs günü, her yıl Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanır.

19 Mayıs, Atatürk’ün Samsun’a, çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı gündür. 19 Mayıs, milletimizin yeniden canlanışını, Atatürk ile şahlanışını simgeler. 19 Mayıs, Atatürk’ün doğum günüdür.

Genç Türk atletleri 12 Mayıs’ta, Samsun’dan Bayrak koşusunu başlatırlar. Atatürk’ün Ankara’ya gelmek için geçtiği yolu izleyerek 19 Mayıs Bayrağı’nı taşırlar ve 19 Mayıs gününü Ankara’ya ulaştırıp cumhurbaşkanımıza teslim ederler.

Türk gençleri, bu bayramda çeşitli gösteriler yaparak bağımsızlığımızı, cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyacaklarını gösterirler; Türk gücünü, Türk aklını tanıtırlar. Bütün millet gençlerine güven duyar, geleceğine güvenle bakar.

Son dönemlerde her ne kadar Atatürk’ün şahsına ve Cumhuriyetimize dil uzatan kişiler çıksa bile Türk toplumunun Cumhuriyet’e giden ve tam bağımsızlığın önünü açan yolun başlangıcı sayılabilecek bugünü coşku ile kutlaması ülkenin geleceği açısından da önemlidir.

Atatürk diyor ki;
“Ey yükselen yeni nesil!
Gelecek sizsiniz. Cumhuriyetimizi biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz.”


Leave A Reply