19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

0
Advertisement

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı anlam ve önemini anlatan 19 Mayıs’ı güzel bir şekilde aktaran yazımız…

19 Mayıs Pano Örnekleri

Düşmanlar topraklarımızı, yer alıp aralarında paylaştıkları vakit yurdumuz karanlıklar içine gömülmüştü, İstanbul’daki padişahlık hükümeti düşmana boyun eğmiş, bu acı durumu kabul etmişti. Türk, şanlı tarihi boyunca, ilk defa olarak köle durumuna düşmüş oluyordu. Hayır! Bu olamazdı. Padişah ne kadar boyun eğerse eğsin, Türk Ulusu böyle bir şeyi kabul edemezdi. Gerçekten de, Anadolu’da, genç, yaşlı, kadın, erkek her Türk düşmana karşı çarpışmakta ayak diriyordu. Canını verir, yurdunu vermezdi.

Yurdu düşmandan kurtarmak için bütün gücüyle ortaya ilk çıkan Mustafa Kemal Paşa (Atatürk) oldu. Karşımızdaki düşmanlar bizden kat kat üstündüler. Ellerinde bizimkilerden üstün silahlar vardı. Yalnız, bizim onlardan çok daha üstün bir yanımız vardı ki, o da, hiçbir şeye feda edemeyeceğimiz milli şerefimiz, hiçbir şeyden yılmayacak kadar büyük olan cesaretimizdi.

Atatürk, bu inançla, istanbul’dan ayrılarak, bir gemiyle, Samsun’da karaya çıktı. O gün —19 mayıs 1919— yurdun doğu ufuklarından gülümseyerek yükselen güneş bütün Türkler için yeni bir sabahın müjdesini veriyordu. Kara bulutlar ardında bir ara söner gibi görünen Türk Güneşi yeniden parlayacak, doğudan batıya doğru ilerleyerek düşmanı geri püskürtecek, yurdumuzu yeniden bağımsızlığa kavuşturacaktı.

Advertisement

Kurtuluş Savaşı iki yıl sürdü. Eşsiz dâhi, büyük asker, şanlı komutan Atatürk başta, kadın, erkek genç, yaşlı, bütün Türk ulusu, askeri, kentlisi, köylüsü düşmanla yılmadan çarpıştı. 9 eylül 1921’de son düşman askerleri de İzmir’den gemilerine binip gidince, Türk yurdu yeniden bağımsızlığına kavuştu. Bizi geri bırakan, düşmanlara boyun eğdiren padişahlık idaresine de son verildi. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet kuruldu.

Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nı anlatan «Söylev» inde Türk bağımsızlığını, Türkiye Cumhuriyetini Türk gençliğine emanet etti. Bunun için, Yeni Türkiye’nin, Cumhuriyet’in temelinin atıldığı 19 mayıs günü her yıl bütün yurtta Gençlik Bayramı olarak kutlanır. Bütün gençler o gün, Ölümsüz Ata’larını anarak, göğüsleri kabara kabara, kıvançla haykırırlar:

NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!

Advertisement

Leave A Reply