19 Mayıs İle İlgili Yazı – 19 Mayıs’ın Önemi ve Ne Anlama Geldiği Hakkında Yazı

0

19 Mayıs günü kutlanan ulusal bayramımız ile ilgili 19 Mayıs’ın önemi ve ne anlama geldiği ile ilgili bilgilerde içeren yazımız.

19 Mayıs İle İlgili Sözler (Kısa)

Advertisement

19 Mayıs İle İlgili Yazı

19 Mayıs gününü hemen hemen hepimiz kendimizi bildik bileli kutlarız. Okullarda şiirler okunur konuşmalar yapılır, geçmiş yıllarda stadyumda muhteşem gösteriler yapılırdı. Ortalık bir bayram yeri olurdu. Halen de öyledir zaten…

Peki nedir 19 Mayıs gününü Türk ulusu için bu kadar önemli yapan? Çünkü bugün emperyalist yayılması ve sömürgeci güçlere karşı bir başkaldırı başlamıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 günü Bandırma vapuru ile Samsun‘a ayak basarak önüne geçilemeyecek bir Kurtuluş hareketi başlatarak Türk milletinin mazlum bir duruma düşmekten belki de yok olmaktan kurtarmıştır.

Ulusal Egemenliğin önüne açacak hareket tam da bugün yani 19 Mayıs 1919 günü başlamıştır.

Gerici ve yobazlığın hüküm süreceği belki de bugünkü Ortadoğu ve Yakın Asya ülkelerine benzememizin önünü açacak olan olayların tamamen önüne geçecek bir hareketin başladığı bir gündür.

19 Mayıs 1919 ve sonrasında gelişen ve ortaya çıkardığı Türkiye Cumhuriyeti ile bizleri modern ve akla dayalı bir yaşama kavuşturan Mustafa Kemal Atatürk ve onun hem silah hem de düşünce arkadaşlarını andığımız bir gündür bugün.

Advertisement

Milli Mücadele kitaplardan okuduğumuz gibi kolay olmamıştır. Çok zorlu bir süreçti. Birçok insan bu süreçte maalesef şehit düşmüştür. Şehitlerimiz bizlerin bugünlerde rahat ve modern yaşamdan aldığımız tüm keyfi bize armağan edivermişlerdir.

Bu sebeple 19 Mayıs Türkiye için Türk halkı için bu topraklarda yalayan herkes için önemli bir gündür. Rahatça sokaklarda dolaşıyorsak kendi kültürümüzü rahatlıkla yaşayabiliyorsak işte hep borçlu olduğumuz o hareket işte tam da bugün 19 Mayıs 1919 günü başlamıştır.


Leave A Reply