1921 Ankara Antlaşması Hakkında Bilgi ve Sonuçları

0
Advertisement

20 Ekim 1921 tarihinde Fransa ile imzalanmış olan Ankara Antlaşması hakkında bilgi. Ankara Antlaşması sebepleri ve sonuçları ile ilgili bilgi

1921 Ankara Antlaşması

Ankara Antlaşması ve ya Ankara İtilafnamesi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Hükümeti ile Fransa arasında 20 Ekim 1921’de Ankara’da imzalanan antlaşmadır. Fransa ile TBMM Hükümeti arasında barışa yönelik ilk adım 23 Şubat 1921’de Londra Konferansında atıldı. Londra Konferansı’nda TBMM Hükümeti’ni temsil eden Bekir Sami Bey, Konferans dağıtıldıktan sonra 11 Mart 1921’de Fransa ile bir antlaşma imzaladı. Ancak Mustafa Kemal Paşa, Misakı Milli ve ulusal bağımsızlık anlayışıyla bağdaşmadığı gerekçesiyle antlaşmayı reddetti.

1921 Ankara Antlaşması

1921 Ankara Antlaşmasının Kapağı (Kaynak : wikipedia.org)

Buna karşın Fransa ile güneydeki çatışmalar sona erdi. Ancak Fransa Türkiye’de giriştiği bu çıkmaz serüvenden tümüyle kurtulmak istiyordu. Fransız kamuoyu da Pierre Loti ve Claude Frarrer gibi Türk dostu ünlü Fransız yazarlarının etkisiyle Türkiye’nin haklı mücadelesini destekliyordu. Bu gelişmelere 16 Mart 1921’de SSCB ile Moskova Antlaşmasının imzalanması, İkinci İnönü Zaferi, İtalya’nın 1 Haziran 1921’de Antalya’yı boşaltması da eklenince Fransa, Ankara ile kesin bir anlaşma yapmak üzere girişimde bulundu.

9 Haziran 1921’de eski bakanlardan Franklin Bouillon’u Ankara’ya gönderdi. Bouillon ile Mustafa Kemal Paşa, Fevzi Paşa (Çakmak) ve Yusuf Kemal Bey (Tengirşenk) arasında yapılan görüşmelerde kesin bir sonuca varılamamasına karşın antlaşmaya ortam hazırlandı ve Sakarya Zaferi’nden sonra 20 Ekim 1921’de kesin olarak Ankara İtilafnamesi adı verilen antlaşma imzalandı.

Antlaşmaya göre Fransa ile aramızdaki düşmanlık sona erdi. Güneybatı sınırımız Hatay ve İskenderun dışında bugünkü durumunu aldı. Böylece ölü doğan Sevr Antlaşması yasal olarak da değerini yitirdi.

Advertisement

Leave A Reply