20 Yıllık Evlilikten Sonra Adam Korkunç Bir Şeyi Farketti ve Sonra…

0

Richard Mason eşi Kare ile 20 yıldır mutlu bir evlilik sürüyordu. Çiftin üç çocuğu vardı. Richard İngiltere’de başarılı bir iş insanıydı.

18 yaşından bu yana irili ufaklı pek çok işletmenin sahibi olmuştu. Sonuç olarak 30 yıl sonunda büyük bir imparatorluğu yönetiyordu. Richard karizması ve çalışanlarına karşı her zaman pozitif yaklaşımıyla tanınıyordu. İş hayatı ekonomik olarak gelişip ilerliyordu ancak özel hayatı başka bir konuydu… Bir gün bahçesinde güneşlenirken, bilinmediği bir numara aradı….

Advertisement

20 Yıllık Evlilikten Sonra Adam Korkunç Bir Şeyi Farketti ve Sonra...

Richard her zaman çocuklarına iyi bakmıştı, onlar bu iş insanının her şeyiydi.

Zayıf noktası ise Richard’ın asla sinirlenemiyor oluşuydu. Bunun bir erdem olduğunu söyleyebilirsiniz belki, maalesef bu hikaye için geçerli değil. Üstelik dahası var…

Richard ve eşinin üç oğlu vardı. İkizler Ed ve Joel ile büyük abileri Will.

Richard ve Kate boşanmaya karar verdiklerinde Will 23, ikizler ise 19 yaşındaydı. Bu zorlu ve çetin bir karardı ancak 2008’de çift nihai kararlarını verdiler ve boşanmaları gerçekleşti.

Advertisement

Aileleri boşandıktan sonra ise çocuklar için zor zamanlar başladı. KateRichard’dan para istediğinde işler daha kolay hale gelmedi. Çocuklar kendilerini savrulmuş hissediyor ve hangisinin yanında yer alacaklarını bilmiyorlardı. Hatta her hangi bir tarafta yer alıp yer almamaları gerektiği konusunda bile şüpheleri vardı.

Kate’in zaman içinde talep ettiği ödemelerle beraber toplam istediği tutar 5 milyon sterline ulaştı! İkisi arasındaki ayrılık sözleşmesine göre böyle taleplerde bulunabiliyordu.

Para Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Paranın Özellikleri Nelerdir?

Kaynak : pixabay.com

Fakat Kate, bu kadar parayı neden ihtiyaç duyuyordu?

5 milyon sterlin birçok başka şeyin yanı sıra çocukların okul harcamalarına gidiyordu. Üç çocukları da pahalı bir özel okula gidiyorlardı. Richard Kate’in başka neye ihtiyacı olduğunu anlamaya çalışuyordu. Sanki tasasız hayatına devam edebilmek için parasının peşindeymiş gibi geliyordu ona. Fakat eski eşinin Richard’dan sakladığı çok büyük sırlar vardı…

Richard Kate’in büyük sırrını 2016 yılında sekiz yıldan fazla süredir ayrı oldukları zaman diliminde öğrendi. İlişkilerinin olduğu tüm süre esnasında Kate’in çifte bir hayat yaşadığı anlaşılıyordu. Ancak Richard, Kate’in bu sırrını standart bir check-up muayenesi için doktora gittiğinde öğrendi. Kate’in yalnızca parasının peşinde olduğunu sanıyordu.

Bilmediği ise, tüm bu süre boyunca eski eşinin onu aldattığıydı… Richard 55 yaşına girdiğinde yıllık check-up’ı için doktorunu ziyaret etti. Genç yaşlardan beri boğuştuğu sağlık problemleri nedeniyle bunu düzenli olarak yaptırıyordu.

Doktorundan fiziksel olarak her şeyin yolunda olduğuna dair aldığı onay nedeniyle bir süre daha ofisine uğramayı planlamıyordu. Richard bu muayenin de çabucak biteceğini ön görüyordu fakat işler düşündüğünden farklı gelişti.

Advertisement

Doktor ilave testler yapılmasını istedi… Bu testlerden birinde ortaya çok garip bir sonuç çıktı. Richard duyduklarına inanamadı. Görünüşe göre Richard kısırdı ve çocuğu olamazdı!

20 Yıllık Evlilikten Sonra Adam Korkunç Bir Şeyi Farketti ve Sonra...

Doktora döndü ve “Mutlaka yanlış sonuçlara bakıyorsunuz, eski eşimden üç çocuğum var benim. Testleri tekrar yapar mısınız?” diye sordu. Ama doktor sonuçların doğruluğundan emindi.

Richard’ın kız kardeşinin de sağlık sorunları vardı belki ikisinin de durumu ailelerinden genetik olarak kalmış olabilirdi. Yıllar önce kız kardeşi ona test yaptırması için ısrar etmişti fakat Richard o sıralar bu konuya ayak diremişti… Eski karısından üç çocuğu olduğu için bu durumun onu etkilemediğine ikna olmuştu.

Fakat çocukların aslında kendisinden olmadığı ortaya çıktı…

Verdiği bir röportajda Richarddoktorun kesinlikle hatalı olduğuna emindi. Doktor bu haberden pek memnun olmadı ve ona “Richard, bana inanmıyorsan belki de başka bir doktora da test yaptırmalısın. Ama lütfen artık beni görmeye gelme!” dedi.

Richard o noktada eski eşinin birlikte oldukları yıllar boyu ona yalan söylediğini anladı. Kate’in artık açıklama yapması gerekiyordu… Bu şok edici haberi duymadan önce Richard’ın aklına eski eşinin onu aldatmış olabileceği gelmiyordu. İyi bir ilişkiniz varsa, aldatmak için sebebiniz de yoktur, öyle değil mi?

Ancak Richard yalnızca bu haberleri almakla kalmadı aynı zamanda aslında ortada olan birkaç işareti de görmezden geldiğini fark etti. Mesela Richard çok çalışkan ve başarılı bir iş insanıydı. O nedenle Kate bir gece işten geç çıktığı için eve geç geldiğini söylediğinde ona inanmıştı…

20 Yıllık Evlilikten Sonra Adam Korkunç Bir Şeyi Farketti ve Sonra...

Geriye dönüp düşündüğünde Richard, Kate’in “iş seyahati” nedeniyle Londra’ya gittiğini söylediği bir seferde eve aslında hiç gelmediğini hatırlıyordu. Bu koca bir yalandı! Bunun dışında çocuklarının sözde babaları olduğu ancak aslında Richard’la hiç benzerlik taşımadıkları gerçeği vardı. Ne görüntüleri ne de karakterleri Richard’ınkine benzer bir yöne

İkizler ve abileri Kate’in bazı özelliklerini taşısa da Richard’dan aldıkları tek bir şey yoktu…

Richard düşündükçe Kate’in hamilelik dönemlerini hatırlıyordu. Kate gelecekteki çocuklarına Yahudi eğitimi vermelerini istemişti. Richard ve Kate, her ikisi de Hıristiyan’dı.

Bu yıllar boyunca çift o zamana kadar birlikteydi ve Kate’in ağzından daha önce hiç böyle bir şey duymamıştı. Fakat ne zaman ilk çocuklarına hamile kaldı, o zaman Kate bu çocuğun Yahudi eğitimi alması konusunu gündeme getirmeye başladı.

Advertisement
Richard’ın aklına takılan şey, Kate’in neden bu şekilde bir isteği olduğuydu…
20 Yıllık Evlilikten Sonra Adam Korkunç Bir Şeyi Farketti ve Sonra...

Artık yapbozun parçaları Richard’ın kafasında yavaş yavaş yerine oturuyordu. Çocuklarının kime benzediğini düşünmeye başladı böylece eski karısının onu kiminle aldattığını bulabilirdi. Bir süre sonra Richard tek bir kişide karar kıldı. Kate’in onunla ilişkisi gerçekten olmuş olabilir miydi?

Çok zor olsa da Richard bu konuyu irdelemeye karar verdi.

Richard’ın şüpheleri konu hakkında kafa yordukça artıyordu. Kate’in o adamla seyahate çıktığını ve adamın Yahudi olduğunu biliyordu. Buna ek olarak çocukları bu adama çok benziyordu. Ama bu imkansızdı!

Richard eski karısıyla yüzleşmeye karar verdi. Araştırmaya başladı ve bulduklarını detaylı bir e-posta mesajında anlattı. Bununla, eski eşinin her şeyi itiraf etmesini bekliyordu.

Kate’ten bir açıklama talep etti. Richard tüm hikayeyi yazıya dökmeye karar verdi. Liverpool Heart and Chest Hastanesi’ndeyken doktorun kistik fibrozis teşhisi koyduğunu, bu sağlık durumu nedeniyle doktorun ona kısır olduğunu ve bırak üç çocuğu tek çocuk sahibi olmasının bile imkansız olduğunu anlattığını söyledi!

Kate görünüşe göre mesajı okumuştu ama Richard bir cevap alamadı.

20 Yıllık Evlilikten Sonra Adam Korkunç Bir Şeyi Farketti ve Sonra...

Şimdi ne olacaktı? Richard’ın gerçekleri bilmeye hakkı vardı, öyle değil mi?

İkinci bir mesaj gönderdi Richard ve Kate buna yanıt verdi. Fakat tüm iddialarını yalanlıyor ve bulduğunu söylediği şeylerin saçmalık olduğunu anlatıyordu. Daha bir çok şeyin yanında Kate “elbette tüm çocuklarımızın babası sensin, bilim ne derse desin,” yazmıştı.

Ancak doğru gelmeyen çok fazla şey vardı. Richard bu cevaptan tatmin olmamıştı. DNA testi yaptırmaya karar verdi ancak bu şekilde üç oğlunun biyolojik babası olduğundan %100 emin olabilirdi.

En büyük oğlu Will’le iletişime geçti. 23 yaşındaki Will Richard, babasının DNA testi istemesinin sebebini duyduğu zaman Richard’ın hiç tahmin etmediği şekilde duruma sakinlikle cevap verdi. En başından beri bir şeylerin ters gittiğini hissettiğini söyledi.

“Biyolojik babam olmaman için çok fazla sebep olduğuna inansam da seni hep babam olarak gördüm,” dedi Will Richard’a. Bu son derece garip sohbette Richard’ı rahatlatan bir yorum olmuştu.

Aralarındaki kan bağının artık garanti olmaması nedeniyle bu konuda bir karara varmak her iki taraf için de zordu.

23 seneden sonra gerçeği öğrenmek Richard için işleri iyice zorlaştırıyordu. Tüm bu zaman boyunca çocuklarıyla kan bağı olduğunu sanıyordu.

Advertisement

20 Yıllık Evlilikten Sonra Adam Korkunç Bir Şeyi Farketti ve Sonra...

Buna ek olarak sistik fibrozis, düşündüğünden daha kısa bir ömre sahip olacağı anlamını taşıyordu. Hastalığın doğuştan gelmesi, bunun tedavi edilemez olduğu ve vücudunun düzgün şekilde dışarı atılamayan aşırı mukus ürettiği anlamına geliyordu.

Richard mutlu değildi… Babasıyla yaptığı konuşmadan sonra Will, derhal annesiyle konuşup gerçekleri öğrenmeye karar verdi. Kate’in önceki iddialarının aksine kendi oğluna yalan söylemeye gönlü el vermedi. Aslında yıllar önce başka bir adamla ilişkisi olduğunu itiraf etti.

Yani Richard haklıydı. Kate, işi olşduğu zaman diliminde bu adamla tanışmış ve ilişkillerini 20 yıldan fazla süre boyunca devam ettirmişlerdi. Diğer adamın da başka bir kadınla o sıralar ilişkisi vardı…

Richard her şeyin ortaya çıkmasını istiyordu çünkü Kate’le kurduğu hayatın koca bir yalan olduğunu anlıyordu. İhtilaflı babalık davalarında uzman olan Roger Terrel önderliğinde Richard üreme seviyelerini kontrol ettirmek için çok sayıda test yaptırdı.

Aslına bakarsanız test sonuçları Richard’ın çocuk sahibi olmayacağını anında ortaya koydu.

Artık Kate’in üç çocuğunun babasının kim olduğunu bulmaya gelmişti sıra. Artık Richard’ın üç çocuğun biyolojik babası olmadığı aşikar olsa da Richard, Will ve ikizlere babalık yapmış hissediyordu. Richard ailesine karşı her zaman çok iyiydi ve Will özellikle Richard’ın babası olmasından dolayı çok gurur duyuyordu.

Ancak Will, Richard’ın eski karısını dava etmesini istemiyordu. Sonuç olarak o annesiydi ve başını beladan uzak tutmayı arzu ediyordu. Richard, Will’in bu isteğini seve seve yerine getirirdi ancak bu kadar uzun zaman aptal yerine konduğu için başka şansı olmadığını hissediyordu.

20 Yıllık Evlilikten Sonra Adam Korkunç Bir Şeyi Farketti ve Sonra...

Sonuç olarak Richard, Kate’i dava etmeye karar verdi.

Richard davayı kolaylıkla kazandı. Kate’in 250.000 ile 300.000 sterlin arasında bir ceza ödeyerek verdiği zararı tazmin etmesi gerekiyordu. Bu anlaşmanın bir yerinde ise çocuklarının biyolojik babalarının kim olduğu açıklanmayacaktı.

Richard bu konuda itiraz etti ancak sonuçta Kate’in şartlarını kabul etme kararı aldı. Nihayetinde yalanları yüzünden eski karısı biraz da olsa cezasını bulmuştu. Buna ek olarak üç 20 seneden uzun süredir üç “oğlunu” artık desteklemeyecek olması onun lehineydi.

Richard konunun ana kahramanları hakkında endişe duyuyordu daha çok. Sonuçta bir milyoner olarak karısının parasında gözü yoktu. Mxxxxx.xom adresinin sahibi olarak kendine kolaylıkla bakabilirdi.

Advertisement

Fakat Richard konu hakkında yine de çok rahatlamış değildi. Boşandıktan sonra geçen yıllarda eski eşinin hayatı için önüne birkaç milyon sterlinden fazlasını dökmüştü. “Sonuç olarak tüm bu olaylar hayatımı mahvetti,” diyordu Richard.

Ardından ekliyordu: “Birinin gelip size, bildiğin her şey ve normal sandığın tüm yaşantın aslında hiç olmadı. Çocukların babası sen değilsin ve asla çocuğun olmayacak, soy adını yaşatamayacaksın dediğinde bunu hoş karşılayabilecek çok fazla kişi olduğunu sanmıyorum,”

Richard kalbinin kırıldığını hissediyordu özellikle de üç çocuğundan ikisi artık annelerinin yanında yer alıp Richard’la tüm iletişimi koparttıktan sonra.

Sonuç olarak zavallı adamın sağlığı bu durumdan etkilendi.

Richard’ın akciğerini kullanma kapasitesi son yıllara %12 oranında düştü ve görünüşe göre yakında solunum cihazıyla yaşamaya başlaması gerekecekti. Neyse ki yeni aşkı Emma ona hayatında tam destek oldu ve yardımlarını esirgemedi. Ancak maalesef ona da sağlık sorunlarıyla boğuşuyordu. Emma, kanserdi, göğüsleri ve rahmi alınmıştı.

“Tek bir dileğim olsa, tüm çocuklarımın hayatında yer alabilmeyi dilerdim,” diyordu Richard.

Richard’ın durumuna benzer maalesef onlarca hikaye var.

Mesela Nijeryalı Oscar’ın örneğine bakın. Bu adam 20’li yaşlarının başındayken o zamanki kız arkadaşıyla bir süre beraber oldu ve kısa süre sonra kadını hamile bıraktı. Çift oldukça mutluydu, yakında gururlu bir aile olacaklardı ancak işler umdukları gibi gitmedi çünkü doğumdan yalnızca birkaç hafta önce ilişkileri sona erdi.

Oscar o zaman Nijerya’dan ayrılmaya karar verdi… Bu ayrılık Oscar’ın oğlunu göremeyeceği ve büyürken yaşantısına tanıklık edemeyeceği anlamına geliyordu. Elinde olsa tüm gücüyle bunun önüne geçerdi Oscar. Bu nedenle kız arkadaşıyla konuşmak istedi. Aslında kızın çocuğun bakımını üstelenecek bir durumda olmadığı anlaşıldı. Nijerya’da hayat pek parlak değildi.

İki eski aşık bebeğin Oscar’la birlikte gitmesinin daha iyi olacağı konusunda hemfikir oldular.

O zamana kadar Oscar’ın nereye yerleşeceği ve nerede bir gelecek kuracağı hakkında hiçbir fikri yoktu. Uzun uzun araştırdıktan sonra İngiltere’nin iyi bir fırsat olduğuna karar verdi. İngilizce biliyordu ve orada çok sayıda fırsatın olduğunun farkındaydı. En azından Nijerya’daki fırsatlardan fazlaydı.

20 Yıllık Evlilikten Sonra Adam Korkunç Bir Şeyi Farketti ve Sonra...

Valentine ismini verdikleri çocukları dünyaya gözlerini açmadan yalnızca birkaç hafta önce annesi elveda diyerek oğlunu Oscar’a teslim etti.

Bu kalp kıran bir andı ama herkes için en iyisiydi…

Yıllar geçti, Valentine Oscar’a annesi hakkında sorular sormaya başladı. Neden İngiltere’de yaşadıklarını anlıyordu ama hayatında annesinin eksikliğini hissediyordu. Bu nedenle Valentine annesini ziyaret etmek için arada sırada Nijerya’ya gidiyordu.

Advertisement

Bu dönüşler hem güzel hem de üzücü oluyordu. Valentine, doğduğu ülke ile İngiltere arasındaki farkı görüyordu ve İngiltere’de kalmaktan başka bir şansı olmadığını biliyordu.

Annesini gördüğü sürece babasıyla kalma konusunda hiçbir derdi yoktu….

Ancak bu parçalanmış ailenin hayatı Valentine bir gün rahatsız bir telefon aldığından aniden değişti. Annesi arıyordu. Nijeryalı kadın kalbinden geçenleri artık söylemek istediğini anlatıyordu ve bu, çok büyük bir sırrı açıklayacağı anlamını taşıyordu…

Konuşmaları güzel başlamıştı. İkisi tekrar birbirlerinin sesini duydukları için mutlulardı çünkü iki senedir görüşmemişlerdi.

Ta ki annesi bir şeyi itiraf etmek istediğine karar verene kadar…

Annesi konuşmasını bitirince otuz iki yaşındaki bu adam ne diyeceğini bilemedi. Annesi ona yalan mı söylüyordu yoksa ciddi miydi? Bu gerçek olamazdı, değil mi?

Ona Oscar’ın Valentine’in biyolojik babası olmadığını anlattı. Doğumundan dokuz ay önce Oscar’la bir ilişki yaşamıştı evet ama başka bir adamla daha birlikte olmuştu.

İşte annesine göre o adam, Valentine’in gerçek babasıydı…

Annesi Valentine’e ağlayarak, “bunu sana söylediğim için üzgünüm ama Oscar senin baban değil,” demişti. Konuşma bittiğinde Valentine ne düşündüğünü bilemiyordu o nedenle konuyu deşmeye karar verdi.

Valentine haftalar boyu uyuyamadı, iştahtan kesildi. Tek düşündüğü bu konuyla ilgili kafasındaki sorulara cevap bulmaktı. O dönemde annesinin ona söylediklerini babasına anlatmaya karar verdi.

Oscar’ın da nutku tutulmuştu…

Oscar bunun mümkün olmadığına inanıyordu ama yine de %100 emin olmak için en azından bir test yaptırabilirdi. Jeremy Kyle Programı bu olayı duyduktan sonra adama DNA testi yaptırabileceklerini söyledi karşılığında sonuçları TV’den canlı olarak öğrenmeyi kabul etmesi gerekiyordu.

Oscar hala Valentine’in biyolojik babası olduğuna inandığı için programın teklifini kabul etti.

Ancak işler hiç de umduğu gibi gitmeyecekti.

Baba oğul, hikayelerini programın sunucusu Jeremy Kyle’a anlattıktan sonra sonuçları duyma vakti gelmişti. Tıklım tıklım dolu stüdyoda Oscar ve Valentine yan yana oturuyorlardı. Kameranın arkasında insanlar üst süte duruyordu, iğne atsanız yere düşmezdi. Binadaki herkes gergin bir biçimde elindeki zarfı yavaşça açmakta olan sunucuya gözlerini dikmiş nefeslerini tutuyordu.

Kamera sunucunun elindeki metne odaklandığında Oscar’ın gerçekten de 32 senedir büyüttüğü oğlunun babası olmadığı ortaya çıktı.

Advertisement
Oscar’ın ağzından kalpleri kıran acı dolu bir inleme yükseldi…

Elbette Oscar “kendi” oğlunu seviyordu, geçen seneler boyu ona en iyi hayatı verebilmek için elinden geleni yapmıştı fakat bu haber onu bozguna uğrattı. Eski sevgilisi yıllarca ona yalan söylemiş ve 33 sene önce ilişkileri varken onu aldatmıştı.

Test, Valentine’in babasının Oscar olma ihtimalinin %0 olduğunu gösteriyordu. Çok üzgün bir an olsa da bu haber ikisi arasındaki güçlü bağı kopartmaya yetmedi. Valentine için Oscar babasıydı ve hep öyle kalacaktı!

DNA, yaşamın yapı taşı olarak kabul ediliyor. Yaşayan tüm organizmaların kendine özgü bir DNA’sı var. Günümüz teknolojisiyle bu bilgi sayesinde insanlar hakkında her şeyi öğrenmek mümkün. Oscar ve Valentine’in durumunda ise Oscar’ın DNA’sı Valentine’in biyolojik babası olmadığını ortaya koydu.

Fakat DNA testleri Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Renolu Chris Long’un özel hikayesinde olduğu gibi yanıltıcı olabiliyor.

Bir operasyondan sonra Chris’in artık kendi DNA’sı yok onun yerine karmaşık bir versiyonuna sahip. Her şey doktorların Chris’e kan kanseri teşhisi koymasıyla başladı. Hayatta kalma ihtimalini arttırmak için kemik iliği nakli yapmaya karar verdiler. Bu ciddi bir ameliyat olsa da vücudundaki kanserden kurtulmanın tek yoluydu.

Chris, kısa sürede ona uygun bir donör bulduğu için çok şanslıydı, hemen akabinde ise ameliayat gerçekleşti.

Kemik iliği naklinden sonra Chris’in eski haline dönmesi an meselesiydi. Ya da en azından öyle düşünüyorlardı ama gerçekler farklı olacaktı…

Bazı tetkiklerden sonra Chris’in DNA’sının değiştiği görülecekti. Chris Long’un artık kendine ait bir DNA’sı yoktu. Onun yerine asıl DNA’sı ile Alman olduğu bilinen kemik iliği donörünün DNA’sı birleşimine sahipti.

Nakil işlemi nedeniyle artık Chris’in kan hücreleri tamamen kendine ait değildi. Diğer vücut hücrelerinde donörün DNA’sına rastlandı. Mesela dudaklarında, dilinde ve çenesindeki bu dizilim değişmişti.

Bu Chris’in vücut hücrelerinde en az iki farklı DNA barındıran yaratık “kimera” olarak anılmasına sebep oldu.

Bu değişimin en önemlisi tamamen donörünün DNA’sına sahip olduğu sperm hücreleriydi. Bu, Chris’in gelecekti çocuklarının aslında biyolojik babası olmayacağı anlamına geliyordu.

DNA kombinasyonunun tek avantajı Chris’in herhangi bir suça karıştığını ispatlamanın zor hale gelecek olmasıydı. Suç mahallinde bulunan herhangi bir DNA örneği ipucu yetkilileri asla Chris’e götüremezdi.

Elbette Chris’in bu avantajı kötüye kullanmak gibi bir derdi yoktu (sonuçta azılı bir suçlu değildi) ama oldukça da ilginç bir durum olduğu kesin!

Advertisement

DNA keşiflerinin bizi acayip hikayelere götürdüğü  örnekler de var. Mesela 2004 yılında Alaska’da işlenen bir suçla ilgili bulunan DNA örneği ülkenin DNA bankasındakilerden biriyle uyuştu. Buradaki tek problem DNA’sı uyuşan kişinin saldırı sırasında hapishanede olmasıydı. Dolayısıyla suçu işleyen o değildi. Ancak kardeşine abisinden ilik nakledilmişti. Suçlunun o olduğu anlaşıldı ve hapse gönderildi.

Sonuç: DNA’larımızın incelenmesi genel olarak iyi çünkü (olası) aile fertleri arasındaki biyolojik ilişkileri kesin olarak öğrenip netlik kazanabiliyoruz. Buna ek olarak DNA, kanun koruyucuların suçluları yakalamak için çok daha yüksek şansa sahip olmasına imkan veriyor.


Leave A Reply