2013 Yılı İçerisinde Dünyada Çapındaki Olaylar – 2013 Takvimleri

1
Advertisement

2013 yılı içerisinde dünya çapında ses getirmiş olayların ay ay ve gün gün listesi ile 2013 yılına ait nkfu tarafından hazırlanmış takvimler.

Ocak

10 Ocak – Pakistan’daki çeşitli bombalarda 100’den fazla insan öldü ve 270 kişi yaralandı.
11 Ocak – Fransız ordusu, militan İslamcı Ansar Dine grubunu hedef alan Kuzey Mali çatışmasına beş aylık bir müdahale başlattı.
16-20 Ocak – 31 uluslararası işçi ve bir güvenlik görevlisi Cezayir, Aménas yakınlarındaki bir doğalgaz tesisinde rehin krizinde öldü.
27 Ocak – Santa Maria, Rio Grande do Sul, Brezilya’daki Kiss gece kulübünde bir gece kulübü yangında tahmini 233 kişi öldü.

Şubat

12 Şubat – Kuzey Kore, üçüncü yeraltı nükleer testini gerçekleştirdi ve uluslararası toplumdan yaygın kınama ve sıkı ekonomik yaptırımlar getirdi.
15 Şubat – Rus şehri Chelyabinsk üzerinde bir meteor patlayarak 1.489-1.492 kişiyi yaraladı ve 4.300’den fazla binaya zarar verdi. Yüzyılı aşkın bir süredir Dünya atmosferine çarpan en güçlü meteor. Olay, daha büyük bir asteroitin tesadüfi bir uçuşu ile birlikte, gezegenin meteor saldırılarına karşı savunmasızlığına ilişkin uluslararası endişeye neden oluyor.
21 Şubat – Amerikalı bilim adamları, kolajen ve hayvan kulak hücresi kültürlerinden laboratuvarda yetişen canlı bir kulak oluşturmak için 3D yazıcı kullanıyorlar. Gelecekte, benzer kulakların, kulak travması veya ampütasyonundan muzdarip insan hastalar için nakil olarak sipariş edilebileceği umulmaktadır.
28 Şubat – Benedict XVI papa olarak istifa etti, 1415’te Gregory XII’den bu yana ilk ve 1294’te Celestine V’den bu yana ilk gönüllü olarak oldu.

Mart

13 Mart – Arjantinli Kardinal Jorge Mario Bergoglio 266. papa seçildi, bunun üzerine Francis adını aldı ve ilk Cizvit papası, Amerika’dan ilk papa ve Güney Yarımküre’den ilk papa oldu.
24 Mart – Orta Afrika Cumhuriyeti Başkanı François Bozizé, isyancı güçlerin ülkenin başkenti Bangui’yi ele geçirmesinin ardından Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne kaçtı.
25 Mart – Avrupa Birliği, Kıbrıs için 10 milyar avroluk ekonomik kurtarmayı kabul etti. Kurtarma kredisi, Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması, Avrupa Finansal İstikrar Tesisi ve Uluslararası Para Fonu arasında eşit olarak bölünecektir. Anlaşma, ada ülkesinde bir bankacılık krizini hızlandırıyor.

Nisan

2 Nisan – Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, konvansiyonel silahların uluslararası ticaretini düzenlemek için Silah Ticareti Anlaşmasını kabul etti.
15 Nisan – Çeçenya doğumlu iki İslamcı kardeş (biri ABD vatandaşı), Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston kentindeki Boston Maratonunda iki bomba patladı, 3 kişi öldü ve 264 kişi yaralandı.
24 Nisan – Dünyanın en kötü endüstriyel felaketlerinden biri olan 2013 Savar binası çöküşü, Bangladeş’te 1.134 kişiyi öldürdü.
30 Nisan – Willrix-Alexander, Beatrix’in çekilmesinin ardından Hollanda Kralı olarak göreve başladı.

Advertisement
Mayıs

6 Mayıs – Dokuz yıldan fazla bir süredir kayıp olan üç kadın, Ohio, Cleveland’da yaşıyor. Polis, kaçıran Ariel Castro’yu o günün ilerleyen saatlerinde tutukladı.
15 Mayıs – Nature dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Amerika Birleşik Devletleri’nde Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nden araştırmacılar, insan embriyonik kök hücrelerinin ilk üretimini klonlayarak tanımladılar.
22 Mayıs – Kraliyet Fusiliers Alayı İngiliz Ordusu askeri Fusilier Lee Rigby, İslamcı teröristler Michael Adebolajo ve Michael Adebowale tarafından Londra’nın güneydoğusundaki Woolwich’te öldürüldü.
31 Mayıs – El Reno kasabası, El Reno, Oklahoma, Amerika Birleşik Devletleri’nde, 4,2 km (2,6 km) rekor kıran bir genişliğe sahip ve 484 km / s’ye (301 mil / sa) kadar maksimum rüzgar hızlarına sahip en büyük kasırga yeryüzünde kaydedildi.

Haziran

6 Haziran – Eski CIA çalışanı Edward Snowden, ABD hükümeti kitlesel gözetim programının haber yayınlarına yaptığı operasyonları açıkladı ve ülkeyi terk etti, daha sonra Rusya’ya geçici sığınma hakkı verildi.
25 Haziran – Katar Emiri Hamad bin Halife El Thani ortadan kalktı ve oğlu Tamim bin Hamad El Thani iktidara geldi.
26 Haziran
Kevin Rudd, Avustralya İşçi Partisi liderlik oyunda Julia Gillard’ı yendi ve sonuç olarak Gillard’ın Rudd’un yerini almasından üç yıl sonra Avustralya Başbakanı oldu.
Birleşik Devletler / Windsor (570 ABD 744) Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesinde karar verdi ve Evlilik Savunması Yasası’nın önemli bir bölümünü bozdu ve böylece ABD’de aynı cinsiyetten evliliğe federal tanınma hakkı verdi.

Temmuz

1 Temmuz – Hırvatistan, Avrupa Birliği’nin 28. üyesi oldu.
3 Temmuz – Mısır’daki kitlesel protestoların ortasında, Cumhurbaşkanı Mohamed Morsi askeri darbeye maruz kaldı ve yaygın şiddete yol açtı.
21 Temmuz – II.Albert’in ortadan kaldırılmasının ardından Philippe, Belçikalıların Kralı olarak yemin ediyor.

Ağustos

14 Ağustos – Mısır’daki askeri darbeyi takiben, güvenlik güçleri tarafından iki anti-darbe kampına baskın düzenlendi ve 2.696 ölü kaldı. Baskınlar İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından “yakın tarihte bir gün içinde dünyanın en büyük göstericilerin öldürülmesinden biri” olarak tanımlandı.
21 Ağustos – 1.429, Suriye İç Savaşı sırasında Guta kimyasal saldırısında öldürüldü.
29 Ağustos – İngiltere Parlamentosu İngiltere’nin Suriye’ye yönelik askeri saldırılarına karşı oy kullanıyor.

Advertisement
Eylül

7 EYLÜL
2013 Avustralya federal seçimi: Tony Abbott liderliğindeki Liberal / Ulusal Koalisyon, Başbakan Kevin Rudd liderliğindeki Çalışma Hükümeti’ni yendi. Abbott 18 Eylül’de yemin edecekti.
Uluslararası Olimpiyat Komitesi Tokyo’ya 2020 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapma hakkını verdi.
21 Eylül – El Şebab İslamcı militanları Kenya, Nairobi’deki Westgate alışveriş merkezine saldırdı ve en az 62 sivilin ölümüne ve 170’in üzerinde yaralanmaya yol açtı.

Ekim

10 Ekim – 140 ülke ve bölgeden delegeler, insan sağlığını ve çevreyi civa ve cıva bileşiklerinin emisyonlarından ve salımlarından korumak için tasarlanmış bir UNEP antlaşması olan Minamata Anlaşmasını imzaladılar.
18 Ekim – Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde bir sandalyeyi reddederek, Güvenlik Konseyi’nde bir sandalyeyi reddeden ilk ülke oldu. Ürdün, 6 Aralık’ta görev alıyor.

Kasım

5 Kasım – İnsansız Mars Orbiter Misyonu Hindistan tarafından Sriharikota’daki fırlatma rampasından başlatıldı.
8 Kasım – En güçlü tropik siklonlardan biri olan Tayfun Haiyan (Yolanda), Filipinler ve Vietnam’a çarparak en az 6.241 ölü ile yıkıma neden oldu.
12 Kasım – İngiliz ressam Francis Bacon’un bir dizi Lucian Freud’un portreleri olan Lucian Freud’un Üç Çalışması, New York City müzayedesinde 142.4 milyon dolara satılıyor ve müzayede sanat eseri için dünya rekoru kırıyor.
15 Kasım – Xbox One’ın piyasaya sunulmasından bir hafta önce PlayStation 4 piyasaya sürüldü.
17 Kasım – Tatarstan Airlines Flight 363, Rusya’nın Kazan Havaalanı’nda düştüğünde 50 kişi öldü.
21 Kasım – Euromaidan AB yanlısı gösteriler, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in Avrupa Birliği ile Ukrayna arasında Rusya ile daha yakın ilişkiler lehine bir ekonomik ortaklık anlaşmasını reddetmesinin ardından Ukrayna’da başladı.
24 Kasım – İran yaptırımların hafifletilmesi karşılığında nükleer kalkınma programlarını sınırlamayı kabul etti.

Aralık

7 Aralık – Dünya Ticaret Örgütü delegeleri Dokuzuncu Bakanlar Konferansı, küresel ticaret engellerini gevşetmeyi amaçlayan Bali Paketi anlaşmasını imzaladı.
14 Aralık – Yutu gezgini taşıyan Çin insansız uzay aracı Chang’e 3, 1976’dan bu yana Ay’da “yumuşak” olan ilk uzay aracı ve bunu yapan üçüncü robot gezici oldu.
15 Aralık – Başkanlık görevlisinin etnik Dinka ve Nuer üyeleri arasındaki kavga, ülkeyi iç savaşa sürükleyerek Juba, Güney Sudan’da patlak verdi.
Irak’taki Noel Günü bombalı saldırılarında 25 – 38 kişi öldürüldü.

Advertisement

2013 yılının takvimi.

2013 takvimi

2013 takvimi

2013 takvimi

Advertisement

1 Yorum

  1. Ödevlere Tam Destek Administratör on

    Çok güzel ve hoş takvimler, fakat daha ciddi bir şeyler de olabilirmiş. Sosyal Bilgiler performans görevim için arıyorum da. Ama dediğim gibi her şeye rağmen çok hoş. Ellerinize sağlık…

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?