Luis Walter Alvarez Kimdir?

0
Advertisement

Luis Walter Alvarez kimdir? Amerikalı ünlü bir fizikçi olan Luis Walter Alvarez hayatı ve çalışmaları, başarıları ile ilgili bilgiler.

Luis Walter AlvarezLuis Walter Alvarez (d. 13 Haziran 1911, San Francisco – ö. 1 Eylül 1988, Berkeley, California), ABD’li deneysel fizikçi. Birçok rezonans parçacığının (yalnızca yüksek enerjili çekirdek çarpışmalarında oluşan son derece kısa ömürlü temel parçacıklar) bulunmasını içeren çalışmalarıyla 1968 Nobel Fizik Ödülü’nü almıştır. Chicago Üniversitesi’nde 1932’de lisans, 1934’te yüksek lisans ve 1936’da doktor dereceleri alan Âlvarez, aynı yıl Berkeley’ deki California Üniversitesi’nin öğretim kadrosuna katıldı. 1945’te fizik profesörü, 1978’de emeritus profesör unvanı aldı.

1938’de kimi radyoaktif elementlerin, yörünge elektronlarının yakalanmasıyla bozunuma uğradıklarını, daha açık bir deyişle, yörünge elektronlarından birinin çekirdekle birleşmesi sonucunda atom numarası bir küçük olan elemente dönüştüklerini saptadı. 1939’da Felix Bloch’la birlikte nötronun magnetik momentini (bu parçacığın magne-tik alanının yön ve şiddetinin belirleyici özelliklerinden biri) ilk kez ölçmeyi başardı. Âlvarez, 1940-43 arasında Cambridge’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MİT), 1944-45’te New Mexico’daki Los Âlamos Bilim Laboratuvarı’nda mikrodalga radar konusunda araştırmalar yaptı. Mikrodalga yol göstericilerin, doğrusal radar antenlerinin, yerden kumandalı iniş yaklaşma sisteminin ve hava bombardımanlarında radarla hedef saptama yönteminin geliştirilmesine katkıda bulundu. Ayrıca, içe patlamalı atom bombasının ateşleme tekniğini önerdi. II. Dünya Savaşı’ndan sonra, ilk doğrusal proton hızlandırıcısının yapımına katıldı; atomaltı parçacıkların ve bunların girdiği tepkimelerin saptanmasında kullanılan sıvı hidrojenli kabarcık odasını geliştirdi.


Leave A Reply