23 Nisan Anlam ve Önemi Hakkında Yazılmış Kısa Yazı

2
Advertisement

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının anlam ve önemi hakkında yazılmış 23 Nisan hakkında yazılmış kısa bir yazı / kompozisyon.

23 Nisan Resimleri

23 Nisan Anlam ve Önemi Kısaca

23 Nisan 1920 günü herkesin bildiği gibi TBMM’nin kuruluş günüdür. Ancak bu sadece basit bir meclisin kuruluş günü müdür? Bir milletin feryadının, bağımsızlık aşkının vücuda dönüşmeye başladığı gündür. Bu gün emperyalist, yayılmacı, sömürgeci güçlere karşı bir ulusun dik durabilme mücadelesinde Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde attığı en önemli adımlardan birisidir.

23 Nisan 1920 için kurumsallaşan bir Milli Mücadele‘nin başlangıcı da denilebilir. Mustafa Kemal Atatürk böylesine önemli bir günü çocuklara armağan ederek geleceğin kimlerin elinde olduğunu göstermiş ve ilk defa 23 Nisan 1929 gününden itibaren bu bayram kutlanmaya başlanmıştır. Taa ki 1979 yılına kadar 23 Nisan çocuk bayramı sadece ülke genelinde kutlanırken dünyada çocuklara ait tek resmi bayram olmasından da dolayıdır ki uluslararası ölçekte bu bayram kutlanmaya başlanmıştır.

23 Nisan aynı zamanda ulusal egemenlik bayramı ünvanını da taşımaktadır. Ulusal irade demek ülkenin geleceğinin tam anlamı ile milletin hakimiyetinde olması. Ayrıca kararların da ulusal iradeye uygun bir şekilde oluşturulması ve tamamen dış güçlerden bağımsız olması gerektiği anlamını taşımaktadır. Bu sebepledir ki milli iradenin yegane sembollerinden olan Meclis’in açılış gününde hem çocuk hem de ulusal egemenlik bayramı ismi verilmiştir.

Advertisement

Mustafa Kemal Atatürk’ün bu muhteşem mirasına sahip çıkmak her aklı başında Türk ferdinin görevi olmalıdır. Mustafa Kemal Atatürk’e o günün şartları sanki günümüz şartlarına denkmiş gibi muamele edip eleştirmeye çalışan aklı selimlere… Her zaman fikri olarak derslerinin verilmesi gerekmektedir. 23 Nisan gibi önemi büyük bir günü büyük bir coşku ile kutlayarak bu mirasa verdiğimiz önemi tekrar tekrar hatırlatmalıyız.


2 yorum

Leave A Reply