23 Nisan Çocuk Bayramı İle İlgili Yazı – Önemi ve Tarihçesi

0
Advertisement

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının önemi, tarihçesi, kutlanması, çocuklara armağan edilmesi ile ilgili yazı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Çocuk Bayramı İle İlgili Yazı

23 Nisan Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada hiçbir ülkede bulunmayan iki farklı unsuru bir araya getiren milli bir bayram. Bu bayram bir taraftan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, egemenliğin ilan edildiği anlamlı gün diğer taraftan ‘yarının büyükleri, geleceğin garantisi’ çocuklar için bir şenlik. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bayram dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve tüm insanların barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmak için her yıl düzenleniyor. Egemenliğin ilan edilmesinin ve ardından bu günün ‘çocuk bayramı’ olarak kutlanmasının tarihsel gelişimi ise şöyle:

Atatürk‘ün çocuk sevgisini herkes biliyor. Bütün konuşmalarında “Bugünün küçükleri yarının büyükleri” diyerek geleceğin çocukların elinde olduğunu her fırsatta belirten Atatürk, 1924’te ilk Meclis’in açılış tarihi olan ’23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasını istedi. Bu tarihten 5 yıl sonra ise bu bayramı çocuklara armağan etti.

Uzun yıllar kutlanan bayram dünyada çocukların sahip olduğu tek bayram. 1979’un, UNESCO tarafından ‘çocuk yılı’ ilan edilmesiyle bayram uluslararası nitelik kazandı. TRT, 1979’dan bu yana geleneksel olarak 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenliyor. Bir hafta süren etkinliklere tüm dünya çocukları davet ediliyor. Farklı kıtalardan farklı ülkelerden gelen çocuklar gönüllü ailelerin misafirleri oluyorlar. Etkinliklere 8-12 yaş arası çocuklar katılabiliyorlar. 1979’da 6 ülkenin katılmasıyla uluslararası boyutta kutlanmaya başlanan bayrama 2000 yılında 46 ülke ve yaklaşık 13 bin 394 çocuk katıldı.

Advertisement
Yalnızca barış istiyorlar

-23 Nisan Çocuk Şenliği için geçtiğimiz yıllarda Türkiye’ye gelen çocukların yaptıkları konuşmalardan alıntılar:

-Suriye’de, Libya’da, Myanmar’da, Batı Türkistan’da ve savaşın olduğu her yerde başka ülkelerde çocukların öldürülmesini önleyiniz!

-Barış en çok çocukların hakkıdır!

-Değerli büyüklerimiz lütfen biz çocuklara kulak veriniz! Dünya’nın yok edilmesine engel olmak çocukların sevgi ortamında yaşamasını sağlamak sizin görevinizdir. –

Advertisement

Sizden armağan olarak yalnızca sevgi ve barış istiyoruz.


Leave A Reply