23 Nisan İle İlgili Kısa Yazı – Anlam ve Önemini Anlatan Yazı

2
Advertisement

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili kısa yazı. 23 Nisan’ın anlam ve önemi ile ilgili açıklayıcı güzel bir yazı.

23 Nisan Etkinlikleri - Sanatsal Çalışmaları

23 Nisan İle İlgili Kısa Yazı

23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı çok önemli bir gündür. Bu günün anlam ve önemini yeni yetişen kuşaklara kavratabilmek, geçmişin heyecanlarını bugüne yaşatabilmek, onlarında bayram havası içerisinde kavrayışlarını sağlayan bir öneme sahiptir.

Türk ulusunun yüreğinde derin yaralar açan kötü günlerin, Ankara’da açılan Büyük Millet Meclisi ile umuda dönüştüğü gündür.

Egemenliğin padişahın elinden, halkın eline geçmesi elbette çetin mücadeleler sonucunda gerçekleşen bir aşamadır. Bu olayları kısaca anımsayalım.

Advertisement

Birinci Dünya Savaşı sonrası yurdumuz düşmanlar tarafından işgal edilmiştir. 19 Mayıs 1919’da Atatürk Samsun’a çıkarak kurtuluş mücadelesini başlatmıştır. Savaşın yönetilmesi ve yeniden yapılanmanın sağlanması için Temsil Heyet-i 27 Aralık 1919’da Ankara’yı çalışma merkezi olarak seçti. Padişah yönetimi ve düşmandan uzak bir yerde özgürce çalışma ortamı sağlanan Temsil Heyet-i – İngilizlerin dağıttığı Mec-lis-i Mebusan’ın da -yok olmasıyla-19 Mart 1920’de illere bir genelge göndererek beşer temsilci seçip göndermelerini istedi. –

Mustafa Kemal 21 Nisan 1920’de yayımladığı genelge ile seçilen temsilcilerin 23 Nisan 1920 günü Ankara’da toplanacaklarını duyurdu. Meclise 115 temsilci katıldı.

Bu ilk meclisin amacı; yurdumuzun düşmanlardan temizlenmesi, yeni Türkiye’nin kurulmasıdır. Benimsediği ilke ise egemenliğin ulusa verileceği, ulusun bu hakkını temsilciler aracılığı ile yürüteceği düşüncesidir.

Advertisement

2 yorum

Leave A Reply