23 Nisan’da Ne Oldu? Neyi Kutluyoruz?

0

23 Nisan’da neler olmuştur? Neden 23 Nisan’ı kutluyoruz, önemi nedir? 23 Nisan 1920’de gerçekleşen olaylara sebebiyet veren gelişmeler nelerdir?

23 Nisan 1920'de Ne Oldu?

23 Nisan’da Ne Oldu

Aslında bu soruyu şu şekilde sormak daha mantıklı : “23 Nisan 1920’de olan olaylara neler sebep oldu? Olaylar nasıl gelişti?”

Bildiğiniz gibi İstanbul tam olarak 16 Mart 1920 tarihinde işgal edildi. İstanbul’un düşman tarafından işgali artık Milli Mücadelenin yani Kurtuluş Savaşının Mustafa Kemal Atatürk’ün de öngördüğü gibi Anadolu’dan yapılmasını zorunlu kılmıştı. İstanbul’un içine düştüğü bu vahim durumu takip Eden Mustafa Kemal Atatürk Ankara’da bir meclis kurulması çağrını yaparken aynı zamanda istanbul’da olup da Milli Mücadeleye katılıp yararlı olabilecek kişileri de Ankara’ya çağırdı.

İstanbul’un düşman tarafından işgal edilmesinden sadece bir gün sonra (17 Mart 1920) Mustafa kemal Atatürk hemen harekete geçerek kurulacak olan meclis için ilk genelgeyi yayınlamış ve bir kurucu meclisin toplanmasının artık zaruri olduğunu belirtmiştir. Kurucu meclis çatısı altında bundan sonra yeni yönetim tarzının nasıl olacağı hususunda çalışmaların yapılmasının şart olduğunu belirtmiştir. Milli Mücadelemize çabaları ile destek vereceklerinde Ankara’ya gelmesi için de yoğun çaba harcanmıştır.

Bu çağrı Milli Mücadeleye gönül vermiş kişiler tarafından kabul görmüş ve tam olarak 23 Nisan 1920 tarihinde ilk meclisimiz törenler ve dualar ile birlikte çalışmalarına başlamış ve Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır.

İlk açılan mecliste İstanbul’dan çağrıya kulak asıp gelen 90 adet mebusun yanı sıra Anadolunun çeşitli noktalarından gelmiş olan 125 adet devlet memuru, 53 adet asker, 53 adet din adamı, çiftçiler, tüccarlar ve hukukçularda yer almıştır. Meclisin açılışından bir gün sonra 24 Nisan 1920 tarihinde ise Mustafa Kemal Atatürk ilk Meclis Başkanı olarak seçilip göreve başlamıştır.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?