23 Nisan’ı Neden Kutlarız?

0
Advertisement

23 Nisan’ları neden kutlarız? 23 Nisan neden bir ulusal bayram, milli bi rşöelndir. 23 Nisan’ın anlamı nedir?

23 Nisan mesajları

23 Nisan’ı Neden Kutlarız?

Her yıl 23 Nisan Uluslararası düzeyde ülkemizde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adı altında resmi bir bayram olarak kutlanmaktadır. 23 Nisan kutlanmaktadır çünkü tam o tarihte 23 Nisan 1920 günü ulusumuzun geleceği için ulusumuzun kurtuluşu için atılan adımların en büyüklerinden birisi atılmış ve Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır.

Meclisin açılması bir çok yönden Türk ulusu için önemlidir. Öncelikle saltanat denilen yönetimin babadan oğula geçmesini sağlayan mantık dışı sistemin kökü kazınmaya başlanmıştır. Halk kendini idare edecek olan kişileri kendi özgür iradesi ile seçebilmesinin önü açılmıştır.

Pek tabii ki o dönemlerde yani meclisin açıldığı 23 Nisan 1920 günü yurdumuz işgal altında idi. O dönemin İstanbul yönetiminin zayıf kalması ve Osmanlı’nın çağın gerisinde kalması sebebi ile yaşadığımız bozgunlar ve mağlubiyetler sbebei ile ülke parçalanmanın sınırında ve Türk milleti yok olmanın eşiğinde idi. Meclis başarı ile Milli Mücadeleyi yani Kurtuluş Savaşı’nın başta Mustafa kemal Atatürk’ün eşsiz önderliği sayesinde başarmış ve günümüzün modern bağnazlıktan uzak demokrasi ile yönetilen modern Türkiye Cumhuriyeti’nin önü açılmıştır.

Advertisement

İşte 23 Nisan bu sebeple kutlanır. İşte bu sebeple her 23 Nisan’ın coşku ile inanç ile Mustafa kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını da anarak ama geleceğimize açılan kapının yeni sahibi olan çocuklarımızı da eğlendirerek bilinçlendirerek kutlamalıyız..


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?