24 Kasım Öğretmenler Günü Anlam ve Önemi Nedir? Yazılı Açıklama

0
Advertisement

24 Kasım Öğretmenler Gününün anlam ve önemi ile ilgili oldukça güzel ve duygusal bir yazı. 24 Kasım Öğretmenler günü neden önemlidir?

Öğretmenler Günü Resimleri

24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım günü başlayıp 30 Kasım’a kadar devam eden günlerde öğretmenlerimizin değeri, kıymeti ile ilgili bir çok etkinlikte bulunuyor. Bulunuyoruz çünkü biliyoruz ki eğitimsiz kalmış bir toplum cehalet batağına saplanır ve cehalette sonrasında büyük bir karmaşa ve toplumun insani değerlerden yoksun bir şekilde yaşamasına sebebiyet verir. Yakın coğrafyamızda maalesef örneklerini bolca görmekteyiz.

24 Kasım 1981 gününde günümüze kadar her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün Başöğretmenlik sıfatını kabul ettiği güne denk gelen bugün canımız kanımız öğretmenlerimiz bir farklı kendilerini özel ve değerli hissederler. 24 Kasım günü belki de öğretmenlerimize şükranlarımızı sunacağımız en güzel gün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bizler biliyoruz ki her çocuk insan doğası gereği etrafına büyük bir merak ve ilgi duyar. Bu merak ve ilgi çocuk büyüdükçe hiç durmadan büyür ve gelişir. Okul çağına gelen bir çocuğun dünya yaşamına sosyal yaşama ilişkin bu merak ve bilgi açlığını ise öğretmenler doyurur. Öğretmenler tarafından hayata hazırlanmamış bir çocuk ya da bir yetişkinin olmuş olması düşünülemez dahi. Öğretmen demek hayat demektir. Öğretmen demek çağdaş yaşam demektir. Atatürk’ün çizdiği medeniyet yolunda gençleri, çocukları yönlendirecek, bağnaz ve cahilce düşüncelerden (yani Atatürk düşmanlığından) onları koruyacak bir sevgi yuvasıdır öğretmenler.

Eğitimin yeterince önemsenmediği ya da kalifiye öğretmenlerin yer almadığı Ortadoğu toplumuna bir bakın isterseniz. Her daim bir karışıklık her daim gözyaşının eksik olmadığı bu topraklara çözüm bulmaya çalışılmasına rağmen eğitim ile çözüm bulmaya çalışan kişi ya da kurum sayısı o kadar azdır ki bu sebeple bu topraklarda yaşayan toplumlar eğitim öğretime büyük önem veren Batı toplumlarının kararlarına uymak zorunda kalmaktadırlar.

Advertisement
Atatürk olmasaydı;

Atatürk olmasaydı Türk toplumunun da bu şekilde olma ihtimali oldukça yüksekti. Büyük devrimci Atatürk bu sebeple öğretmenleri çok önemsemiş ve kendisi bir asker, bir devrimci, bir devlet adamı olmasına rağmen öğretmenlere gösterdiği saygı her zaman için muazzam olmuştur. Yurt dışına öğrenci göndererek onların yurda dönüp Anadolu insanını eğitmesini istemiş ve bir çok eğitim ile ilgili reformlarda bulunmuştur.

İşte böyle bir Önder’in ülkesinde yaşayan öğretmenlerimize saygı, sevgi ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Öğretmenler Günü Resimleri

Öğretmenler Gününün Önemi

Öğretmenler günü kutlanılan özel günler arasında belki de en kıymetli olanlarından biridir. Çünkü etrafımızda gördüğümüz ve tabii ki kendimizin de dahil olduğu çevremizde ki herkesin sevdiği saydığı ve ya bazen ürktüğü ama her zaman sevdiği bir çok öğretmeni mutlaka olmuştur.

Bu dünyada en kıymetli şey öğretmek ve öğrenmektir. İnsanlığın gelişimi her zaman bilginin paylaşımı sayesinde gerçekleştirmiştir. Eski Yunan’dan beri kurulan okullarda her zaman öğretmenler her daim kendi öğrencilerini yetiştirmişler ve bu öğrenciler yeni düşünce akımlarının yepyeni bilim dallarının doğmasını sağlamıştır. Bilgi bir çığ gibi büyürken bu çığın büyümesini sadece ama sadece öğretmenler gerçekleştirmeyi başarmışlardır.

Tarihi her zaman öğretmenler yazmıştır. Eğitim sistemi açık, özgür düşünceye uygun olmayan yerlerde dahi yani cehenneme gibi yerlerde dahi cenneti yaratabilecek tek güç öğretmenlerdir. Öğretmenler insanlık için önemlidir. Bu sebeple öğretmenler gününde özellikle şimdi emekliye ayrılmış eski öğretmenleri bulup bir el öpmeyi çok görmemeliyiz.

Advertisement


Leave A Reply