24 Kasım Öğretmenler Günü

10
Advertisement

24 Kasım öğretmenler günü hakkında yazı. 24 Kasım’da neden öğretmenler günü kutlanır ve öğretmenler günü neden önemlidir.

24 Kasım Öğretmenler Günü

Her yıl 24 Kasım’da öğretmenlerin toplum içerisinde yerini, değerini ve önemini daha da saygınlaştırmak için düzenlenen bir gündür. 24 kasım’da öğrenciler ile öğretmenler arasında saygıyı, dayanışmayı ve tabii ki sevgi bağlarını güçlendirmek için etkinlikler düzenlenmektedir. Şimdiye kadar emek vermiş emekli öğretmenlerimzi anıyoruz. Öğretmenlik mesleğine yeni giriş yapmış olanların ise nasıl kutsal bir meslek içerisinde olduklarını göstermek gerekmektedir. Öğretmenlik mesleği bilincini aşılamak için her 24 kasım günü özellikle okullarda öğretmenler günü çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Ülkemizde ilk öğretmenler günü kutlamaları ulu önder Atatürk’ün doğumunun 100. doğum yıl dönümüne denk gelen senede 24 kasım 1981 yılında kutlanmıştır. Günümüzde ülkemizde kullanılan alfabemiz Türk milletinin büyük bir cehalet içerisinde kavurulup mahvolmasından kurtarabilmek adına (ki bu konuda başarılı olunmuş ve okuma yazma yüzdesi medeni ülkeler seviyesine gelmiştir) Atatürk’ün de bizzat içinde bulunduğu bir çalışma grubu tarafından 1928 yılında benimsenmiştir.

İşte bu yeni alfabeyi eski Arapça ve Osmanlıcanın zor öğrenilmesi sebebi ile okuma yazma oranının oldukça düşük olduğu ülkemizde. Okur yazarlık oranını yükseltmek için 24 kasım 1928 yılında o dönem ki adı ile Millet Mektepleri (Ulus okulları) açıla gelmiştir. Ayrıca ulu önder Atatürk’te başöğretmen ilan edilmiştir. Atatürk her gittiği yerde ve her fırsatta tahta başında yeni alfabeyi öğretmek için elinden gelen tüm çabayı göstermiş ve bu konuda da başarılı olmuştur.

Advertisement

Bu sebepledir ki yeni alfabemizin kabul edilip ulu önder Mustafa kemal Atatürk’ün başöğretmen ilan edildiği 24 kasım gününü öğretmenler günü olarak kutlamak ve çeşitli etkinliklerle geçirmekteyiz. 24 kasım günü öğretmenlik mesleği ile ilgili ve öğretmenler ile ilgili tüm sorunlar masaya yatırılmakta ve bu mesleğin dolayısıyla toplumun gelişimi için yeni çare ve teknikler için kararlar da alınmaktadır.


10 yorum

Leave A Reply