24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?

0
Advertisement

24 saat boyunca idrarınızı nasıl toplarsınız. Doktorunuzun 24 saatlik idrar talebini yerine getirmenin yolları

24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?

İdrar TüpleriDoktorunuz sizden 24 saatlik idrar toplamanızı istemiş olabilir. İdrardaki bazı maddelerin miktarına bakarak tedaviniz için yorumlarda bulunması gereken uzman doktorunuzun uyaruılarını lütfen dikkate alınız. 24 saatlik idrarınızın bir şişe içerisinde toplanması gerektiğini gösteren bu istek sırasında fazla çay kahve hele hele alkol hiç tüketmemeniz gerekir.

İdrarın Toplanacağı Şişe(ler)

24 saatlik idrarı toparlayabilmeniz için size bir ya da birden daha fazla toplama şişesi verilir. Bu şişeleri aldığınızda mutlaka şişelerin içerisinde bir muhafaz amaddesi olup olmadığını sorun. Genellikle bu şişeler içerisinde muhafaza maddesi olduğu için bu şişeleri kullanımdan önce çalkalamamanız gerekir. Muhafaza maddesi ile sizin cildiniz temas eder ise hemen temas olan bölgenin bol su ile yıkanıp durulanması gerekir.

İdrarın Toplanma İşlemleri

İdrarınızı çok özenli bir şekilde ve yabancı maddeler bulaşmadan toplamanız şarttır. Dikkat edin iyi olur demiyoruz bu bir şarttır. Çünkü yabancı maddelerin karıştığı ya da kirlettiğiniz idrardan hatalı sonuçlar çıkma olasılığı oldukça yüksektir.

Sabah kalktığınızda ki idrarınızı önce boşaltın. Daha sonra işte bundan sonra idrar toplamaya başlayacaksınız. Yani tam 24 saat boyunca gece olanlarda dahil olmak üzere bu özel toplama şişelerinde idrarlarınızı toplayacaksınız. Hijyene büyük önem vermeniz gerekmektedir.

Biriktirme şişelerini 4 ile 8 derece arasında bir sıcaklıkta saklayın. Laboratuara idrarınızı teslim ederken kafanıza takılan herhangi bir durum var ise mutlaka söyleyin. Yanlış sonuç almaktansa bir 24 saat daha idrar toplamayı yeğlemelisiniz.

Advertisement

Leave A Reply