29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yazı

0
Advertisement

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş günü olan ve Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanan 29 Ekim günü için yazılmış yazı / Kompozisyonun yer aldığı sayfamız.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle ilgili Yazı

Cumhuriyet Türk tarihinde kazanılmış belki de en büyük edinimdir, Cumhuriyet büyük bir zaferdir. Cumhuriyet binlerce yıllık Türk tarihinde görülmemiş bir olgu bir hareket bir devrimdir. Bu sebeple çok değerli ve öncelikli korunması gereken hazinemizdir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yokluklar ve imkansızlıklar içerisinde kazanmış oldukları Kurtuluş Savaşı sonrası hiç vakit kaybetmeden ilan ettikleri Cumhuriyet sayesinde şu anda yaşadığımız Türkiye Cumhuriyetinin temelleri atılarak bağnazlıktan uzak bilimin ve aklın ışığında bir biçimde yönetilen bir ülkeye sahip olduk. Düşünsenize Cumhuriyetin olmadığı ya da Cumhuriyetin getirdiği kazanımların olmadığı bir Türkiye… Kabus gibi kadınların hiç bir haklarının olmadığı eğitimin çağdaş olmadığı, aynen Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi gücün tek bir ailenin ya da ne olduğu belirsiz bir güçte olduğu bir ülke. Okurken bile insan kendini kötü hissediyor.

Özellikle son dönemde sınır komşularımızın yaşamış oldukları karışıklarının temelinde yatan ana sebep Cumhuriyet gibi bir kültürlerinin, geçmişlerinin olmamasından kaynaklanmaktadır. Hak ve hürriyetin toplum içerisinde eşit olarak dağıtılmadığı hemen hemen hiç bir ülke uzun süre iç karışıklıklar yaşamadan duramayacaktır. Cumhuriyet bizlere kardeşçe yaşamanın anahtarını vermiştir. Bu anahtarı kaybettiğimiz vakit aynen komşu ülkelerde olduğu gibi muazzam karışıklar yaşamaya mahkum kalacağız. Bu sebeple Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyeti emanet ettiği Türk gençliği bu emanete her zaman ne pahasına olursa olsun sahip çıkmalıdır. Cumhuriyet rejiminin değiştirmeye çalışacak güç odakları hangi makamı işgal ederse etsin. Cumhuriyet bir kişi ya da grubun değil Türk milletine ait olduğu için ayakta kalmak zorundadır. Cumhuryet rejimimiz o şekilde kalacaktır…

Advertisement

Bu ülke toprakları asla ama asla Cumhuriyetin kazanımlarından vazgeçmeyecektir… 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türk topraklarındaki en büyük ve en önemli bayramdır.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?