29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Neden Kutluyoruz? En Özel Bayramımız

0
Advertisement

29 Ekim Cumhuriyet bayramı neden kutlanmaktadır. 29 Ekim cumhuriyet bayramını bu kadar özel yapan her sene bu kadar coşkulu kutlama yapmamızın sebepleri nelerdir?

29 Ekim - Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Neden Kutluyoruz 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını neden kutluyoruz diye soracak olursak bu sorunun yanıtı elbette ki Cumhuriyetin ilanıdır. Peki neden Cumhuriyet’in ilanını bu kadar büyük bir bayram havasında kutluyoruz? Çünkü Türk milleti vermiş olduğu efsanevi Kurtuluş Savaşı sonrası kul olmaktan da kurtulmuştur. Medeni bir toplum yolunda atılabilecek en büyük adımı atarak Cumhuriyeti ilan etmiştir.

29 Ekim Facebook Kapak Fotoğrafları

29 Ekim 1923 tarihinde Ulu Önder Atatürk ve onun yoluna baş koymuş arkadaşları sayesinde mecliste yapılan bir anayasa değişikliği sayesinde yeni kurulan ülkenin rejimi, yönetim biçimi CUMHURİYET olarak belirlenmiştir. İşte yüce Atatürk’ün bizlere bırakmış olduğu bu mirası unutmamak adına her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaktadır.

29 Ekim Facebook Kapak Fotoğrafları

Advertisement

Yaşadığımız ülkenin kuruluş yıl dönümü olması sebebi ile ve özgürce yaşamamızın teminatı olan devletimizin kuruluşunu kutlarız. Çökmüş ve bitmiş bir Osmanlı yerine yepyeni bir devletin doğuşunun yıl dönümüdür bugün.. Her yıl 29 Ekim Cumhuriyet bayramı işte bu sebepler ile büyük bir coşku ile kutlanmaktadır.

29 Ekim Facebook Kapak Fotoğrafları

Toplumsal dayanışma içerisinde, milli birlik içerisinde yaşamamızı sağlayan 29 Ekim 1923’te temelleri atılan Cumhuriyet olgusunun, emperyalist güçlere karşı zafer kazanabilen yegane bir millet olduğumuzu yeniden ve yeniden hatırlayabilmek için, şehitlerimizin ruhlarını şad etmek için, İstiklal Marşımızda anlatılan savaşımızı, mücadelemizi şereflendirmiş olan Cumhuriyetimizin değerini tekrar anlamak onun değerini bilmek için her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını büyük bir coşku ile kutlamaktayız.


Leave A Reply