3 Yaşındaki Kızın Tatil Fotoğrafı İnternette Viral Olunca Babası O Zaman…

0
Advertisement

Fotoğraf, 3 yaşındaki Lily’e ait alelade bir tatil fotoğrafı gibiydi. Bir tekne gezisi sırasında dümeni yönlendirmesine izin verilmişti… Güzel bir fotoğraf için harika bir andı.

Lily ile gurur duyan anne babası fotoğrafı sosyal medyaya koydu. Fakat yalnızca bir gün sonra fotoğraf dünyanın her yerinden 10.000’den fazla beğeni aldı.

Anne babası şaşkınlıkla paylaşımın altındaki yorumları okudular ve fotoğrafa yeniden baktılar… Kızlarının internette neden viral olduğunu da işte o zaman anladılar… 😱

Katy ve Bob kızları Lily ile birlikte Fransa kıyılarına gittiklerinde mevsim yazdı. Fransa’da hava çok sıcaktı, kıyıya yakın bir yerde konakladıklarından deniz yolculuğu yapmak için bir tekne kiraladılar.

3 Yaşındaki Kızın Tatil Fotoğrafı İnternette Viral Olunca Babası O Zaman...

Advertisement

Lily bu tarz tekne gezilerinden çok hoşlanırdı, özellikle de tekne çok hızlı gidiyorsa. Katy ve Bob da teknede geçirdikleri zamandan keyif almışlardı. Gençken birçok kez denize açılmışlardı. Fakat bu tekne turunun bu kadar özel olacağı hiçbirinin tahmin edebileceği bir şey değildi… 😢

Katy ve Bob lisenin yelkencilik kampında tanışmışlardı. Yelkene duydukları büyük tutkuyu paylaşıyorlar ve her yıl farklı bir ülkede,  sahil kenarında tatile gidiyorlardı. Fakat Lily doğduğundan beri Katy ve Bob eskisi kadar denize  açılamıyorlardı. Lily ile ilgilenmekle çok meşguldüler. Diğer çocuklardan daha fazla bakıma ihtiyacı vardı…

Katy’nin hamileliği sorunsuz başlamıştı. Ancak 32 haftalık hamileyken birden korkunç mide krampları çekmeye  başlamıştı. Endişeyle doktorundan randevu aldı. Fakat doktorun onlara söylediği şeye inanamadılar… Doktora gittiklerinde Katy bir takım testler yaptırmıştı,  her şey ortadaydı. Katy doğuruyordu. Hemen hastaneye gitmesi gerekiyordu!

Hastaneye vardıklarında 6 santimetre açılma olmuştu bile. 10 dakika içinde ittirmeye başlamasını gerektiren 10 santimetre açıklığa ulaşmıştı. Fakat doktorlar bebeğin kalp atışlarından endişelendiler ve bebek ters geldiği için acil bir Sezeryan yapılmasına karar verildi. Katy ameliyata girdiğinin bile farkına varamadı. “Çok fazla hatırlamıyorum. Her şey o kadar hızlı oldu ki.” Bebek doğduğunda hemşireler onu hemen götürdü. “Neler olduğuna dair hiçbir fikrim yoktu. Kızımızın kuvözde olduğunu bile kocamdan öğrendim. Çok zordu.”

Advertisement
Tabi ki onu hemen görmek istedim!

Gerçek olduğuna inanamadım. Ona sarılamamak çok zordu. Onu kucaklayabilmeyi öyle çok isterdim ki.” Lily altı hafta boyunca hastanede kalmak zorunda kaldı. Nefes almakta güçlük çekiyordu ve bazı organları henüz tam gelişmemişti. Neyse ki, sağlıklıydı ama erken doğmuş olduğu için ekstra ilgiye ihtiyacı vardı.

Sonrasında ise bir takım şeylerin iyi gitmediği anlaşıldı… Lily’nin gelişimi diğer çocuklar gibi değildi. Konuşmayı öğrenmesi ve yürümeye başlaması daha uzun sürdü. Katy ve Bob, Lily ile ilgilenmekten büyük keyif alsalar da bu durum onları yordu ve ilişkileri de zarar gördü. İlişkilerine ara vermeyi tartıştıkları zamanlar bile oldu.

Ama birlikte sıkıntıların üstesinden gelebilecek kadar güçlüydüler. Kızları Lily’e olan sevgileri sayesinde bunu başardılar. Hatta yeniden seyahate çıkmaya ve denize açılmaya bile karar verdiler. O zamanlar, çok yakında kızlarının internette viral olacağından habersizdiler…

Doğumundan üç sene sonra Lily artık tamamen sağlıklıydı ve yaşıtlarının yapabildiği her şeyi yapabiliyordu.

Bu yüzden tatildeyken Katy ve Bob, Lily’nin kısa süreliğine tekneyi yönlendirmesine izin verebiliyor olmanın mutluluğunu yaşıyorlardı. Teknedeyken, Lily teknenin dümenini tutmak istemişti. Annesi onu motorun yanına oturttu ve bunun fotoğraf çekmek için harika bir an olduğu düşündü. Güçlü kızıyla gurur duyan Katy, fotoğrafı Facebook’a koydu. Fotoğrafın 1 gün içerisinde 10,000’den fazla paylaşılacağını hiç tahmin etmemişti.

Advertisement

3 Yaşındaki Kızın Tatil Fotoğrafı İnternette Viral Olunca Babası O Zaman...

Yorumları okuduğunda arka planda görünen çok özel bir şeyin olduğu anlaşıldı… Katy uyanıp telefonundaki bildirimlere baktığında şok oldu. “O kadar çok mesaj alıyordum ki bir şey olduğunu düşündüm,” dedi Katy.

Mesajları okuduğunda arkada özel bir şeyin olduğu anlaşıldı. Ve bu herhangi bir şey değildi… Katy çektiği tüm fotoğraflara bakmak için hemen telefonunu aldı. Telefondan, fotoğrafı yakınlaştırıp arkadaki şeyi görebilirdi. Doğruydu… Arkada bir gölge gördü. Tam olarak neye baktığını bilmiyordu ve fotoğrafın altındaki yorumları tekrar okumaya karar verdi… Yorumları okudukça, fotoğrafın arkasındaki bu tuhaf gölgenin ne olduğunu fark etti…

Bu çok nadir görülebilecek bir şeydi – Fransız sahilinde bir balina. Ancak Katy fotoğrafa daha yakından baktığında balinanın kuyruğunu gördü. Katy, bir balinanın kuyruğunun internette bu kadar popüler olmasına anlam veremedi. Ancak ardından mesleği biyolog olan birinin yaptığı bir yorum gözüne çarptı.

Advertisement
Bu civarda bir balinaya rastlamak normal değildi… Balinayla ilgili bir sorun olabilirdi.

Sonrasında kalbini acıtan bir şey okudu… Bir balina kıyıya bu kadar yakın yüzüyorsa kaybolmuştur. Balinalar genellikle denizin çok derininde yüzerler, özellikle Fransız bölgesinde.

Balinalar utangaç hayvanlardır ve teknedekilere ve yüzen turistlere yaklaşmazlar. Bu balinanın tekneye bu kadar yakın olmasının bir sebebi olmalıydı. Katy, kocası Bob’a okuduğu şeyden bahsetti ve hemen Fransız kasabasındaki sahil güvenliğe haber verdi. Bob’un onlara anlattıkları karşısında şaşırdılar ve hemen harekete geçtiler.

Bu bir ölüm kalım meselesiydi…

Sahil güvenlik, polise haber verdi ve birlikte hemen harekete geçtiler. Sudaki herkes sahile alındı. Herkes sudan çıktığında sahil güvenlik hızla balinanın olduğu yere gitti ve memeliyi açık denize çekmeye çalıştı.

3 Yaşındaki Kızın Tatil Fotoğrafı İnternette Viral Olunca Babası O Zaman...

Advertisement

Fakat balina olduğu yerde duruyordu… Saatler geçti, balina hala aynı yerdeydi. Bu noktada, donanmaya haber verilmesi kararlaştırıldı. Sorunu görmek ve balinanın aynı yerde neden saatlerce durduğunu anlamak için denize dalabilirlerdi…

Donanma ulaştığında ve suya daldıklarında, şok edici bir şey keşfettiler… Sudayken, donanma oldukça geniş bir katman plastik atık gördü. O kadar fazlaydı ki sanki balina büyük bir ağ gibi etrafını sarmış plastik bir nesnenin içerisinde sıkışmıştı. Balina, tüm gücüne rağmen onu içine hapseden eden bu pislikten kendini kurtaramamıştı. Dalgıçlar bir an bile tereddüt etmediler ve plastik atığa doğru yüzdüler. Tam kurtarmaya odaklanmışlardı ki, balina hiç beklenmedik bir şey yaptı…

Dalgıçlar balinayı kurtarmak için yaklaştığında balinanın çırpınacağı düşündüler. Fakat hiç de öyle olmadı. Balina olduğu yerde kıpırdamadan durdu. Ona yardım etmeye çalıştıklarını bir şekilde hissetmiş gibiydi. Balina hiç kıpırdamadı ve dalgıçların işlerini yapmasına izin verdi.

Balinanın tamamen özgür olması ve açık denize geri dönmesi bir saatten uzun sürdü. O muazzam kuyruğunu son bir selam için sudan çıkardı. Ve balina gitmişti… Sahil kasabasındaki herkesin o gün yaşananlardan haberi vardı ve herkes bir şekilde yardım etmek istemişti…

Advertisement

Kasabanın sakinleri, balinanın plastik atığın içinde sıkışmasından dolayı sorumlu hissediyorlardı. Denizi çok fazla kirlettiklerini fark etmişlerdi. Bu yüzden geniş çaplı bir temizlik operasyonu yürütmeye karar verdiler. Tüm kasaba sahili ve denizi temizlemek için sahile akın etti.

3 Yaşındaki Kızın Tatil Fotoğrafı İnternette Viral Olunca Babası O Zaman...

“Doğayı atıklara karşı korumak herkesin sorumluluğu.”

Birlikten kuvvet doğdu ve kısa sürede sahili temizlediler. Artık hiçbir deniz canlısı atıklar yüzünden böyle bir şey yaşamayacaktı. Ya Lily ve ailesi? Onlar da balinanın özgürlüğüne aracı oldukları için mutlulardı…

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?