6 Ekim 1923 : İstanbul’un Kurtuluşu

0
Advertisement

İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşu ile ilgili yazımız aşağıda yer almaktadır. 6 EKim 1923’te düşman işgalinden İstanbul’un Kurtuluşu.

İstanbul'un Kurtuluşu

6 Ekim 1923 : İstanbul’un Kurtuluşu

İstanbul, yurdumuzun en büyük kentidir. Yedi tepe üzerinde kurulmuş bu kent, Karadeniz’i Marmara’ya bağlayan Boğaz’ın iki yakasında devam eder. Dünyamı ünlü kentlerinden biri olan bu güzel şehir, tarihte büyük devletlere başkentlik yapmıştır. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından alınışından sonra 469 yıl gibi uzun bir süre Osmanlı Devleti İstanbul’dan yönetilmiştir.

istanbul deniz ile karalarını usta bir ressamın tablosu kadar güzel bir uyum için birleştiği eşsiz güzellikleriyle ünlüdür. Tarihî yapıları, doğal güzellikleri, herkesi kendine çeker. İklimi, yaşamaya çok uygundur. Önemli bir turizm, ticaret, endüstri,] spor ve kültür merkezidir. İşte bu değerli, güzel kent Kurtuluş Savaşı sırasında Mart 1920’de düşmanın eline geçti. Atatürk 19 Mayıs 1919’da İstanbul’dan Samsun’a gitti. Kurtuluş Savaşı’mızı başlattı. Kongreler yaptı. Ankara’da TBMM’yi açtı. İnönü, Sakarya ve Dumlupınar’da düşmanı yendi. Ordumuz 9 Eylül 1922’ı İzmir’e ulaştı. Türk ordusunun süngüsünden kaçan düşman, kendisini Eı Denizi’ne zor attı. Böylece 3.5 yıl süren Kurtuluş Savaşı’mız sona erdi.

24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşmasında İstanbul’un Türklere ger verilmesi kararlaştırıldı, ingiliz ve Fransız askerleri İstanbul’dan çekildi. Böylece Mustafa Kemal’in düşman gemilerine bakıp: “Geldikleri gibi giderler.” sözü yerine geldi. Geldikleri gibi gittiler; bir daha hiç gelmemek üzere… Fatih’ten sonra İstanbul, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde yeniden Türk kenti oldu.

Türk ordusu Refet Paşa kumandasında; 6 Ekim 1923’te İstanbul’a girdi, İstanbullular Türk askerini, kahraman ordumuzu, sevinç gözyaşlarıyla, coşkuyla karşıladılar. Belki bin yıl gibi uzun süren, alışılmamış tutsaklık sona ermiş, İstanbul halkı özgürlüğüne kavuşmuştu.

Advertisement

Her yıl 6 Ekim’de güzel İstanbul’umuzun kurtuluşunu coşkuyla kutlarız. Acı tutsaklık yıllarının bir daha geri gelmemesi için çalışacağımıza söz veririz.


Leave A Reply