Aaron Arrowsmith Kimdir?

0
Advertisement

Aaron Arrowsmith kimdir ve ne yapmıştır? Aaron Arrowsmith hayatı, biyografisi, haritacılık alanındaki çalışmaları hakkında bilgi.

Aaron Arrowsmith Kimdir?

Aaron Arrowsmith; (d. 14 Temmuz 1750, Winston, Durham – ö. 23 Nisan 1823, Londra, İngiltere), coğrafyacı ve haritacıdır. Zamanındaki en iyi kaynaklardan yararlanarak, birçok oymabaskı harita ve atlas yayımlamıştır.

Resmî öğrenim görmeyen Arrowsmith, y. 1770’te Londra’ya yerleşti. Bir süre yerölçümcü olarak çalıştıktan sonra, harita yapımcılığına ve yayımcılığa başladı. 1790’da yayımladığı büyük dünya haritası ile ün yaptı. 1794’te ilkine benzer bir haritayı açıklayıcı bir kitapla birlikte yayımladı. Öteki önemli yapıtları arasında, bir Kuzey Amerika haritası (1796), Büyük Okyanusa ilişkin bir deniz haritası (1798) ve Atlas of South India (1822; Güney Hindistan Atlası) bulunur.

Arrowsmith’in kurduğu işi, ölümünden sonra oğullan Aaron ve Samuel sürdürerek coğrafya elkitapları ve bir dizi atlas yayımladılar. 1839’dan sonra da seçkin bir haritacı olan yeğeni John Arrowsmith işi üstlendi, dönemin en iyi harita takımı olan 4 ciltlik London Atlas’ı (1834; Londra Atlası) yayımladı. Bu yapıtı, çağdaş keşif sonuçlarının da değerlendirildiği ayrıntılı haritalardan oluşan uzun bir dizi izledi. Bunlar arasında özellikle Kuzey Amerika, Afrika ve Hindistan haritaları çok değerlidir.

Advertisement

Leave A Reply