Aaron Copland Kimdir?

0
Advertisement

Aaron Copland kimdir? Aaron Copland hayatı, biyografisi, eserleri, müzik kariyeri, El Salon Mexico hakkında bilgi.

Aaron COPLAND

14 Kasım 1900, New York – 2 Aralık 1990, New York

Amerikan bestecisidir. Önce Amerika’da Rubin Goldmark’ın, sonra Paris’te Nadia Boulanger’nin öğrencisi olarak eğitim görmüş, 1925 ve 1926 yıllarında iki kere Guggenheim Ödülü’nü almıştır. Besteciliği yanında, çağdaş Amerikan
müziğini yaymak için gösterdiği çalışmalarla da tanınır. En ünlü yapıtları «Appalachian Spring», «Billy The Kid» ve «Rodeo» adlı bale müzikleriyle «El Solon Mexico» adlı orkestra parçasıdır.


EL SALON MEXICO

İlk yorumu: 1937 Meksiko.
Bu çok tanınmış orkestra parçası konusunda besteci şu açıklamayı yapar: «1932 yılında Meksika’ya yaptığım ilk geziden başlayarak ülkenin ezgileriyle işlenmiş bir eser vermek istedim hep… Bu düşünce beni Meksiko’daki ünlü halk dansları lokali «Salon Mexico »ya yöneltti. Bu salonda eski Meksika uygarlığı kalıntısı ezgilerden, çağdaş devrimci Meksika’nın ezgilerine dek tüm folkloru dinleyip görmek mümkündür. Ayrıca gene halkla yakın ilinti kurulabiliyordu. Doğrusunu söylemek gerekirse yapıtın doğuşunda dinlediğim ezgiler değil, bu ilintiden doğan ruh rol oynadı. Belirli bir kural yoktur yapıda. İki kaynaktan yararlandım; Françes Toor’un «Cancionero Mexicano» ve Ruben M. Campos’un «El Folkere y la Música Mexicana» adlı derlemeleri. Yapıtın ana melodisi «El Mosco»dur, «El Palo Verde» ve «La Jesusita» adlı diğer iki melodi kısa sürelerle araya katılır.»

Advertisement

Türlü vurma çalgılarla pekleştirilmiş geniş bir topluluk için yazılan «El Salon Mexico»yu ilk defa ünlü Meksikalı besteci Carlos Chavez yönetmiş, yapıt Victor Kraft’a adanmıştır.


Leave A Reply