Abigail Adams Kimdir? Amerikan Tarihinin Önemli Kadın Karekterlerinden…

0
Advertisement

Amerika’nın ikinci başkanı John Adams’ın eşi ve başka bir Amerikan Başkanınında annesi olan Amerikan tarihi için önemli kişilik : Abigail Adams

Abigail Adams

Abigail Adams

  • Ünvanı: Amerika Birleşik Devletleri’nin İlk First Lady’si
  • Doğum: 22 Kasım 1744 Weymouth, Massachusetts Körfezi Kolonisi’nde
  • Ölüm: 28 Ekim 1818, Quincy, Massachusetts
  • En çok bilinen: Başkan John Adams’ın karısı ve Başkan John Quincy Adams’ın annesi

Abigail Adams nerede büyüdü?

Abigail Adams, Massachusetts’in Weymouth kasabasında Abigail Smith ismi ile doğdu. O zamanlar kasaba Büyük Britanya’nın Massachusetts Körfezi Kolonisi’nin bir parçasıydı. Babası William Smith, yerel kilisenin papazı idi. Bir erkek kardeşi ve iki kız kardeşi vardı.

Eğitim

Abigail bir kız olduğu için resmi bir eğitim almamıştı. O tarihlerde sadece erkekler okula giderdi. Ancak Abigail’in annesi ona okumayı ve yazmayı öğretti. Ayrıca yeni fikirler öğrenebildiği ve kendini eğitebildiği babasının kütüphanesine erişebildi.

Abigail, okula gitmek isteyen zeki bir kızdı. Daha iyi bir eğitim alamamaktan duyduğu hayal kırıklığı, daha sonraki yaşamında kadın haklarını savunmasına yol açtı.

John Adams ile Evliliği

Abigail, genç bir avukat olan John Adams ile ilk tanıştığında genç bir kızdı. John, kız kardeşi Mary’nin nişanlısının arkadaşıydı. Zamanla, John ve Abigail birbirlerinin karakterlerinden hoşlandıklarını keşfettiler. Abigail, John’un mizah anlayışını ve hırsını beğendi. John, Abigail’in zekasına hayran olmuştu.

Advertisement

1762’de çift evlenmek üzere nişanlandı. Abigail’in babası John’u sevdi ve onun iyi bir eş olduğunu düşündü. Ancak annesi o kadar emin değildi. Abigail’in bir avukattan daha iyisi ile evlenebileceğini düşünüyordu. John’un bir gün Amerikan Başkanı olacağını bilmiyordu! Çiçek hastalığı salgını nedeniyle evlilik ertelendi, ancak sonunda çift 25 Ekim 1763’te evlendi. Abigail’in babası düğüne başkanlık etti.

Abigail ve John’un Abigail, John Quincy, Susanna, Charles, Thomas ve Elizabeth olmak üzere altı çocuğu vardı. Ne yazık ki, Susanna ve Elizabeth o günlerde henüz bebek iken öldüler.

Bağımsızlık Savaşı

1768’de aile Braintree’den büyük Boston şehrine taşındı. Bu süre zarfında Amerikan kolonileri ile Büyük Britanya arasındaki ilişkiler geriliyordu. Boston Katliamı ve Boston Çay Partisi gibi olaylar Abigail’in yaşadığı kasabada meydana geldi. John devrimde büyük rol almaya başladı. Philadelphia’daki Kıta Kongresi’ne katılmak üzere seçildi. 19 Nisan 1775’te Amerikan Özgürlük Savaşı, Lexington ve Concord Muharebesi ile başladı.

John, Kıta Kongresi’nde iken, Abigail aileye bakmak zorunda kaldı. Her türlü kararı vermek, maliyeyi yönetmek, çiftliğe bakmak ve çocukları eğitmek zorunda kaldı. Kocasını çok uzun süre bu dönemde göremedi.

Advertisement

Buna ek olarak, savaşın çoğu yakınlarda gerçekleşiyordu. Lexington ve Concord Muharebesi’nin bir kısmı evinden sadece yirmi mil ötedeydi. Evinde savaştan kaçan askerler saklandı, bahçelerinde askerler eğitim gördü, askerler için tüfek topları yapmak için eşyalarını da eritmiştir.

Bunker Tepesi Savaşı yapıldığı zaman, Abigail topların sesiyle uyandı. Abigail ve John Quincy, Charlestown’un yanmasına yakındaki bir tepeye tırmanarak bizzat şahit oldular. O sırada, savaş sırasında ölen bir aile dostu olan Dr. Joseph Warren’ın çocukları ile de ilgileniyordu.

John’a Mektuplar

Savaş sırasında Abigail, kocası John’a olup bitenler hakkında birçok mektup yazdı. Yıllar boyunca birbirlerine 1.000’den fazla mektup yazdılar. Bağımsızlık Savaşı sırasında ev cephesinde nasıl olması gerektiğini bu mektuplardan biliyoruz.

Savaştan sonra

Savaş nihayet İngilizler 19 Ekim 1781’de Yorktown’a teslim olduklarında sona erdi. John, Kongre için çalışırken Avrupa’daydı. 1783’te Abigail, John’u o kadar çok özledi ki Paris’e gitmeye karar verdi. Kızı Nabby’yi yanına aldı ve Paris’teki John’a katıldı. Avrupa’dayken Abigail, sevmediği Benjamin Franklin ve sevmediği Thomas Jefferson ile tanıştı. John Adams Fransa’dan Abigail’in İngiltere Kralı ile tanışacağı Londra’ya taşındı.

Advertisement

1788’de Abigail ve John Amerika’ya döndüler. John, Başkan George Washington‘un başkan yardımcılığına seçildi. Abigail, Martha Washington ile iyi arkadaş oldu.

First Lady

John Adams 1796’da başkan seçildi ve Abigail Amerika Birleşik Devletleri’nin İlk First Lady’si oldu. Martha Washington’dan çok farklı olduğu için insanların onu sevmeyeceğinden endişeliydi. Abigail birçok siyasi konuda güçlü görüşlere sahipti.

Korkularına rağmen, Abigail düşüncelerini paylaşmaktan çekinmedi. Köleliğe karşıydı ve siyah insanlar ve kadınlar da dahil olmak üzere tüm insanların eşit haklarına inanıyordu. Ayrıca herkesin iyi bir eğitim alma hakkına sahip olduğuna inanıyordu. Abigail kocasını her zaman sıkıca destekledi.

Emeklilik

Abigail ve John, Quincy, Massachusetts’e emekli oldu ve mutlu bir emeklilik yaşadı. 28 Ekim 1818’de tifo ateşinden öldü. Oğlu John Quincy Adams’ın Amerikan Başkanı olduğunu göremeden hayata veda etti.

Advertisement

Abigail Adams hakkında ilginç bilgiler

  • Kuzeni, kurucu baba John Hancock’un eşi Dorothy Quincy idi.
  • Çocuk olarak takma adı “Nabby” idi.
  • First Lady iken bazı insanlar onunla temas kurmuşlardır çünkü John üzerinde çok etkisi vardı.
  • Kocası ve oğlu Amerikan Başkanı olan tek kadın, George H.W.Bush’un karısı ve George W. Bush’un annesi Barbara Bush olana kadar o idi.


Leave A Reply