“Acele İşe Şeytan Karışır” Atasözünün Anlamı Nedir? Açıklaması ve Hikayesi

2

Acele İşe Şeytan Karışır ne demektir, atasözü ne anlatır? Acele İşe Şeytan Karışır anlamı, hakkında bilgi, açıklaması, kompozisyon.

Acele İşe Şeytan Karışır
“Acele İşe Şeytan Karışır” Atasözünün Anlamı

ANAFİKİR: Acele yapılan iş sağlıklı olmaz. Düşünüp taşınmadan ivedi olarak yapılan işten iyi sonuç alınamaz.

Advertisement

Bütün kötülüklerin anası olarak kabul edilen şeytanın, acele yapılan işe karışacağı, yapmak istediğimiz işin, bozuk, yanlış olmasına yol açacağı belirtilmektedir.

Yaptığımız işin istediğimiz şekilde sonuçlanmasını istiyorsak, asla acele etmemeliyiz. Acele edersek bazı aksaklıkları görüp gerekli önlemleri alamayacağımız için, istemediğimiz durumlarla karşılaşabiliriz. Bu işi yapmak için harcadığımız zamana yanabilir, maddi birçok zarara uğrayabilir, hatta sağlığımızı bile kaybedebiliriz. O halde, işlerimizi aceleye getirmemeli; her zaman planlı programlı olmalıyız.

Hikayesi

Geçmiş zamanın birinde Şam’da güzel sesli fakat biraz safça bir köle yaşarmış. Efendisi köleyi ne zaman çarşı pazara gönderse esnaf köleyi oyalar, ona şarkı söyletirmiş. Köle de hep gecikerek eve dönermiş. Yine bir gün efendisi köleyi testi almak üzere çarşıya göndermiş. O sırada Mısır’a doğru hareket eden bir yolcu kafilesindekiler köleye “Bizimle Mısır’a gel, gezer eğleniriz.” demişler. Saf kölenin bu teklife aklı kaymış ve kafileye katılarak Mısır’a gitmiş. Bir sene orada kaldıktan sonra Şam’a dönünce efendisinin kendisinden testi istediğini hatırlamış. Bir testi alıp koşa koşa eve giderken yolda ayağı kayıp düşmüş. Elindeki testi de paramparça olunca köle “Acele işe şeytan karışır.” demiş.

O günden bu güne kalan bu söz ile aceleyle yapılan işlerin istenilen sonucu vermeyeceği, mükemmel işlerin ancak sabırla gerçekleşeceği anlatılmak istenir.

Advertisement

Örnek Cümleler;

  • Annem acele işe şeytan karışır mantığı ile her yaptığı işte dikkatli ve sabırlıdır.
  • Bu kadar acele etme bence çünkü acele işe şeytan karışır derler.
  • Acele işe şeytan karışır sözü ne kadar da doğruymuş, acele ile pastayı getirmeye kalkarken tüm pastayı yere düşürdü.
  • Her yaptığı işte aceleci ve sabırsızdır o yüzden hep bir aksilik yaşar, ee boşuna dememişler acele işe şeytan karışır diye.
  • Acele etmeden karar verelim çünkü malum acele işe şeytan karışır.


2 yorum

Leave A Reply