“Acı Patlıcanı Kırağı Çalmaz” Atasözünün Anlamı

2

Acı Patlıcanı Kırağı Çalmaz atasözü ne anlatır? Acı Patlıcanı Kırağı Çalmaz anlamı, hakkında bilgi, kompozisyon.

Acı Patlıcanı Kırağı Çalmaz

“Acı Patlıcanı Kırağı Çalmaz” Atasözünün Anlamı

ANAFİKİR: Değersiz insanlara olumsuz etkiler zarar veremez. Çünkü zarar görecek bir şeyleri yoktur. Herhangi bir duruma alışkın olan kimseyi benzer kötü durumlar etkilemez.


VİDEO:

Toplumu olumsuz dış etiklerden kurtarmayı düşünüyorsak, önceliği ve ağırlığı değerli kişilere vermeliyiz. Değerli kişi topluma yararlı olan kişidir. Bunların görecekleri bir zarar, toplumun zarar görmesi demektir. Oysa kendisine, çevresine ve topluma yaran olmayan insanların zarar görüp görmemesi hiç önemli değildir. Çünkü onların acımış patlıcan gibi, değerleri yoktur. Bu nedenle kırağı gibi olumsuz etkilerden korumak gereksizdir.2 yorum

  1. Acı patlıcanı kırağı çalmaz.

    Hayatta birçok problemlerle karşılaşıp bunlardan başarı ile çıkmış olanlar, bundan sonra karşılaşacakları zorlukları da atlatıp başarı ile çıkarlar.
    Geçmişten deneyim birikimi olanlar, başkaları gibi her şeyden kolayca etkilenmezler, dayanmasını, katlanmasını bilirler. Çünkü daha önceki tecrübeleri karşılaştıkları duruma nasıl tepki vereceklerini onlara öğretmiştir. Bir nevi hayat dersidir…

    Bu atasözünde acı patlıcan derken anlatılmak istenen, hayat tecrübesi olan, görmüş, geçirmiş kişilerdir. Kırağı normalde sebzelere zarar verir. Atasözündeki kırağı ise hayattaki olumsuzluklar, zor şartlar demektir. Yani tecrübeli kişiler kötü bir olayla karşılaştıklarında ne yapmalarını daha iyi bildikleri için bu tür olaylardan pek etkilenmezler anlamındadır.

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?