Acıgöl Nerededir?

0
Advertisement

Acıgöl nerededir? Acıgöl hangi ilimize bağlıdır? Acıgöl ilçesi özellikleri, hakkında bilgi. Nevşehir’e bağlı bir ilçe ve ilçe merkezi olan Acıgöl.

Nevşehir Acıgöl

Nevşehir Acıgöl

Acıgöl Nerededir? Nevşehir Acıgöl Hakkında Bilgi

Acıgöl; Nevşehir İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 12 köyü vardır. İlin güneybatısında; kuzeyden Merkez, doğudan Ürgüp, güneyden Derinkuyu, batıdan Aksaray İli’nin Ortaköy ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları genelde dalgalı düzlüklerle kaplıdır. Güneye doğru yükselti artar ve Erdaş Dağı eteklerinde 1.500 m’ye ulaşır. Güneyde Derinkuyu İlçesi ile olan sınırda yer alan Erdaş Dağı’nda yükselti 1.982 m’yi bulur. Önemli bir akarsuyu yoktur. İlçede yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk karasal iklim egemendir. Yıllık ortalama yağış 475 mm, yağışlı gün sayısı 91 ve en yüksek kar kalınlığı 21 cm’dir. Bozkır bitkileriyle seyrek ve çalılaşmamış meşe toplulukları doğal bitki örtüsünü oluşturur. Yer yer kavak ve söğüt topluluklarına rastlanır. Buğday, arpa, çavdar, yulaf, nohut, fasulye, mercimek, şekerpancarı; üzüm, elma, armut yetiştirilir. Koyun ve keçi beslenir. Aksaray-Nevşehir Karayolu üzerindeki ilçe, il merkezine 22 km uzaklıktadır. Daha önce Merkez İlçe’ye bağlı bir bucakken 19 Haziran 1987’de ilçe oldu.


Leave A Reply