Açlık Nedir? Açlık Nasıl Meydana Gelir ve Vücudumuzda Ne Olur?

0

Açlık nedir? Açlık nasıl meydana gelir, vücudumuzda neler değişir? Açlık nedenleri, hakkında bilgi.

Açlık Nedir? Açlık Nasıl Oluşur?

Advertisement

Açlık Nedir? Açlık Nasıl Oluşur?

Açlık; bir canlının yaşamsal işlevlerini sürdürmesi için gerekli ölçü ve nitelikte besin almadığında ortaya çıkan durumdur. Açlık, alınmayan besin oranında açlık ve yarı açlık olarak adlandırılır. Açlık bütün besinlerden, yarı açlık bazı besinlerden yoksun kalma durumudur. Perhiz, diyet denilen yarı açlık biçimi tedavi yöntemi olarak ve kişisel istekle uygulanır. Bazı besinler, yoksulluk, ilgisizlik gibi nedenlerle alınamıyorsa buna yetersiz beslenme adı verilir. En çok rastlanan açlık biçimi budur. İnsanlarda savaş ve kıtlık dönemlerinde, maden ocağı çökmelerinde, hayvanlarda deneylerle gözlendiği gibi, açlık durumunda canlılar kilo yitirirler. Gövde yaşam için gerekli enerjiyi karşılamak için önce depolanmış karbonhidrat ve yağları tüketir. İlk tüketilenler karaciğer ve kaslardaki karbonhidratlardır. Orta ağırlıkta bir insanın gövdesindeki yağ, gerekli enerjiyi birkaç hafta sağlayabilir.

Açlık boyunca doku proteinlerinin yıkımı sürer. Kalp en son etkilenen organdır. Kalp kaslarının yağının tüketilmesi durumunda bile, beyin ve sinir organlarının yapısında büyük bir değişme olmaz. Beyin ancak ölümden az önce tüketilir. Açlığın uzun sürdüğü durumlarda karaciğer ağırlığının yarısının, kas ağırlığının üçte birinin yitirilmesine karşılık beynin ağırlığının yüzde üçünün yitirildiği saptanmıştır.

Açlık doğrudan ölüme yol açmasa da bedenin direncini azalttığından yan etkilerden ölüm görülür.

Yapılan gönüllü deneylerin en uzunu 50 gün sürmüştür. Kuramsal olarak 60 gün hiçbir şey yemeyen insanın öleceği kabul edilir. Açlık başlangıcında önce açlık ağrıları denen mide ve bağırsak ağrıları görülür. İki üç gün sonra bu ağrılar dinerek yerini, sersemleme, yorgunluk, sinirlenme, beden ısısının ve tansiyonunun düşmesi, suyun gideremediği susuzluklar gibi belirtilere bırakır.

Sürekli kilo kaybı sırasında gerçek olmayan şeyler görülür ve algılanır (halüsinasyon), cinsel fonksiyonlar durur. Ayak ve bacaklarda şişme (ödem), deride kuruma ve nokta kanamalarından sonra ölüm genellikle bir solunum yolları enfeksiyonu ya da kalp yetmezliği sonucu gerçekleşir. Ölüm durumuna gelmemiş, uzun açlık çekmiş kişilerin özel bir beslenmeyle doğal durumlarına dönebildikleri, İkinci Dünya Savaşı sonunda toplama kamplarında gözlemlenmiştir.

Advertisement

Yeryüzündeki asıl önemli tehlike yarı açlıktır (yetersiz beslenme). Besin kaynaklarının yetersizliği, doğanın elverişsizliği, hızlı nüfus artışı gibi nedenlerle yaklaşık 500 milyon insan aç kalmaktadır. Bilimsel veriler yılda 10 milyon kişinin açlıktan öldüğü sonucunu vermektedir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre açlıktan ölenlerin toplamı bölge savaşları, kanser, trafik kazaları, hava kirliliği sonucu ölenler toplamının çok üstündedir.

117 az gelişmiş ülkeden 65’inin tarım kaynakları 20. yüzyılın sonlarında kendine yeterli olmaktan çıkmıştır. Bugün Asya’da Bhutan, Laos, Bangladeş, Nepal; Afrika’da Sudan, Çad, Mali açlığın pençesinde kıvranan ülkelerin başında yer almaktadırlar.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply