Actos İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Actos ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Actosun yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Actos neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

actos

Actos

Actos Ne İçin Kullanılır?

Pioglitazon, tip 2 diyabetli hastalarda yüksek kan şekerini kontrol etmek için uygun bir diyet ve egzersiz programı ile birlikte kullanılan bir diyabet ilacıdır (tiazolidindion-tipi, “glitazonlar” olarak da adlandırılır). Vücudunuzun insüline doğru yanıtını geri kazanmaya yardımcı olur ve böylece kan şekerinizi düşürür.

Yüksek kan şekerini kontrol etmek böbrek hasarı, körlük, sinir problemleri, uzuv kaybı ve cinsel işlev problemlerini önlemeye yardımcı olur. Diyabetin doğru kontrolü, kalp krizi veya felç riskini de azaltabilir.

Pioglitazon tek başına veya diğer diyabet ilaçlarıyla (metformin veya gliburid gibi bir sülfonilüre) kombinasyon halinde kullanılır.

Advertisement

Pioglitazonun riskleri ve yararları hakkında doktorunuzla konuşun.

Actos nasıl kullanılır?

Pioglitazon kullanmaya başlamadan önce ve her doldurma işleminde eczacınız tarafından sağlanan İlaç Kılavuzunu okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye cevabınıza ve diğer diyabet ilaçları alma durumunuza göre değişecektir. Doktorunuz sizin için en iyi dozu bulmak için dozunuzu kan şekerinize göre ayarlayacaktır. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun.

En fazla yararı elde etmek için bu ilacı düzenli olarak alın. Her gün aynı saatte kullanmayı unutmayın.

Advertisement

Zaten başka bir diyabet ilacı (metformin veya sülfonilüre gibi) alıyorsanız, eski ilacı durdurmak / devam ettirmek ve bu ilacı başlatmak için doktorunuzun talimatlarını dikkatlice izleyin. Doktorunuzun önerdiği ilaç tedavi planını, yemek planını ve egzersiz programını dikkatle izleyin.

Kan şekerinizi doktorunuzun belirttiği şekilde düzenli olarak kontrol edin. Sonuçları takip edin ve doktorunuzla paylaşın. Kan şekeri ölçümlerinizin çok yüksek veya çok düşük olup olmadığını doktorunuza bildirin. Dozunuzun / tedavinizin değiştirilmesi gerekebilir. Bu ilacın tüm faydasının etkili olması 2 ila 3 ay sürebilir.

Yan Etkileri

Boğaz ağrısı, kas ağrısı, kilo alımı veya diş problemleri ortaya çıkabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: yeni / kötüleşen görme sorunları (bulanık görme gibi), kemik kırığı, kırmızımsı renkli idrar, idrar yapma acil ihtiyacı, idrar yaparken ağrı.

Pioglitazon nadiren karaciğer hastalığına neden olabilir. Karaciğer hastalığı belirtileri gelişirse, derhal doktorunuza söyleyin: koyu idrar, gözlerin / cildin sararması, bulantı / kusma, mide / karın ağrısı.

Pioglitazon genellikle düşük kan şekerine (hipoglisemi) neden olmaz. Bu ilaç diğer diyabet ilaçları (insülin veya sülfonilüre gibi) ile reçete edilirse düşük kan şekeri oluşabilir. Düşük miktarda şeker, büyük miktarda alkol içerseniz, alışılmadık derecede ağır egzersiz yaparsanız veya yiyeceklerden yeterince kalori almazsanız daha olasıdır. Düşük kan şekerini önlemeye yardımcı olmak için düzenli olarak yemek yiyin ve yemek atlamayın. Bir yemeği kaçırırsanız ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Düşük kan şekeri belirtileri arasında ani terleme, titreme, hızlı kalp atışı, açlık, bulanık görme, baş dönmesi veya el / ayak karıncalanması bulunur. Düşük kan şekerini tedavi etmek için glikoz tabletleri veya jel taşımak iyi bir alışkanlıktır. Bu güvenilir glikoz formlarına sahip değilseniz, sofra şekeri, bal veya şeker gibi hızlı bir şeker kaynağı yiyerek kan şekerinizi hızla yükseltin veya meyve suyu için. Bu ürünün reaksiyonu ve kullanımı hakkında derhal doktorunuza bildirin.

Advertisement

Yüksek kan şekeri belirtileri (hiperglisemi) susuzluk, artmış idrara çıkma, karışıklık, uyuşukluk, kızarma, hızlı nefes alma veya nefes kokusu içerir. Bu belirtiler ortaya çıkarsa, derhal doktorunuza bildirin. Dozunuzun artırılması gerekebilir.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdaki ciddi alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Pioglitazon almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Advertisement

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: kalp hastalığı (konjestif kalp yetmezliği, göğüs ağrısı), karaciğer hastalığı, akciğerlerinizdeki sıvı, şişme (ödem), anemi, belirli bir göz problemi ( maküler ödem), mesane kanseri.

Aşırı düşük veya yüksek kan şekeri nedeniyle bulanık görme, baş dönmesi veya uyuşukluk yaşayabilirsiniz. Bu tür etkinlikleri güvenli bir şekilde yapabileceğinizden emin oluncaya kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir etkinlik yapmayın.

Bu ilacı alırken alkolü sınırlayın çünkü düşük kan şekeri geliştirme riskini artırabilir.

Vücudunuz stres altındayken kan şekerinizi kontrol etmek daha zor olabilir (örneğin ateş, enfeksiyon, yaralanma veya ameliyat nedeniyle). Artan stres, tedavi planınızda, ilaçlarınızda veya kan şekeri testinizde bir değişiklik gerektirebileceğinden doktorunuza danışın.

Advertisement

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Pioglitazon kadınlarda kemik kırığı riskini artırabilir (genellikle üst kol, el veya ayak). Pioglitazon, adet döngüsünde değişikliklere neden olabilir (yumurtlamayı teşvik eder) ve hamile kalma riskini artırabilir. Bu ilacı kullanırken güvenilir doğum kontrolünün kullanımı hakkında doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç sadece hamilelik sırasında açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Doktorunuz hamilelik sırasında bu ilacın yerine insülin kullanabilir. Tüm talimatları dikkatlice uygulayın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Advertisement

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Diğer ilaçlar pioglitazonun vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da pioglitazonun çalışmasını etkileyebilir. Örnekler arasında gemfibrozil, rifampin içeren rifamisin ve diğerleri bulunur.

Beta-bloker ilaçlar (metoprolol, propranolol, timolol gibi glokom göz damlaları gibi), kan şekeriniz çok düştüğünde (hipoglisemi) genellikle hissedebileceğiniz hızlı / vurma kalp atışını önleyebilir. Baş dönmesi, açlık veya terleme gibi diğer düşük kan şekeri belirtileri bu ilaçlardan etkilenmez.

Birçok ilaç kan şekerinizi etkileyerek kontrolünü zorlaştırır. Herhangi bir ilacı başlatmadan, durdurmadan veya değiştirmeden önce, ilacın kan şekerinizi nasıl etkileyebileceği hakkında doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. Kan şekerinizi belirtildiği şekilde düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Yüksek veya düşük kan şekeri belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Advertisement

Leave A Reply