Adalet İle İlgili Hadisler

0

İslam dininde Hz. Muhammed’in söylediği rivayet edilen Adalet ile ilgili sözler, hadisler nelerdir? Adalet hakkında hadisler.

Yedi kimse var ki, başka hiç bir gölgenin bulunmayacağı günde (Kıyamet günü) Allah onları Arş’ın gölgesi altına alır. Adaletli devlet başkanı, Ulu Allah’a ibadet ederek büyüyen genç; gönlü camilere tutkun kimse; Allah için birbirini seven, bu sevgi ile biraraya gelip bu sevgi ile ayrılan iki kişi; güzel ve alımlı bir kadın tarafından (zina etmeye) çağrıldığı halde «ben Allah’dan korkarım» diyen kimse; herhangi bir sadaka verip de sağ elinin verdiğini sol eli bilmeyecek derecede verdiğini gizli tutan kimse; yalnız başına iken Allah’ın adını anıp da gözleri yaşaran kimse.
Adalete bağlı kalanlar Allah katında nurdan minberler üzerinde olacaklardır. O kimseler ki gerek hüküm verirken, gerek ev halklarına karşı ve gerekse omuzlarına yüklenen sorumluluk mevkilerinde adalete bağlı kalırlar.
«iyi yöneticileriniz, sizlerin sevdiği ve sizi seven, sizin kendileri için dua ettiği ve sizler için dua eden kimselerdir. Kötü yöneticileriniz, sizlerin nefret ettiği ve size lanet eden kimselerdir» buyurdu. Peygamberimize «onları başımızdan atmayalım mı?» diye sorduk. Peygamber’imiz bize şöyle buyurdu; «size namaz kıldırdıkları sürece hayır, size namaz kıldırdıkları sürece hayır.»
Cennetlikler üç kısımdır: Adaletli ve başarılı yönetici; akrabalarına ve her müslümana karşı yufka yürekli ve merhametli kimse; çoluk-çocuğu kalabalık olduğu halde hiç kimseye elaçmayan tokgözlü kimse.
Advertisement

Leave A Reply