Adam Ol Baban Gibi Eşek Olma Ne demektir? Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

0
Advertisement

Adam Ol Baban Gibi Eşek Olma ne demek? Adam Ol Baban Gibi Eşek Olma deyimin açıklaması, anlamı, hikayesi, hakkında bilgi.

Adam Ol Baban Gibi Eşek Olma

Adam Ol Baban Gibi Eşek Olma Anlamı;

Bu cümlenin anlamı virgülü nereye koyduğuna yada söylerken nerede durduğuna göre değilir. Eğer “adam ol” dan sonra virgül konulursa, babanın eşek olduğu ve babaya benzemesi gerektiği anlaşılırken, Eğer virgül “adam ol baban gibi” den sonra konursa anlam daha farklıdır. Bu durumda baba adam olmuştur, çocuk da babaya benzesin onun gibi olsun, eşek olmasın anlamındadır. Hikayesi ise pek ilginçtir. Hikayede yine bu virgül oynaması yapılmış, işine gelinen yere virgül konulmuştur.

Deyimin Hikayesi;

OsmanlI’nın son vakanüvisi (OsmanlI zamanında olayları tarihe geçirmekle yükümlü devlet görevlisi) Abdurrahman Şeref Bey, Galatasaray Lisesi’nde müdür iken bir gün Sultan Abdülhamid’in hizmetkârlarından bir paşanın oğluna kızar “Adam ol baban gibi, eşek olma” der.

Bu duruma içerleyen öğrenci olayı babasına anlatır. Bunu duyan Paşa hiddetle soluğu Abdurrahman Şeref Bey’in odasında alır:

Advertisement

“Beyefendi sizin bana eşek demeye ne hakkınız var. Ben bugüne bugün padişahın maiyetinde bir paşayım.” diye çıkışır. Şaşkınlık içinde bakan Abdurrahman Şeref Bey “Ben size eşek demedim.” der. Paşa ise “Olur mu? Benim oğlanı ‘Adam ol, baban gibi eşek olma’ diye paylamışsınız” deyince Abdurrahman Şeref Bey “Bir yanlış anlama var. Doğru ben oğlunuzu payladım, ama ona ‘Adam ol baban gibi! Eşek olma.’ dedim” der. Bu cevap üzerine Paşa hem özür diler, hem de teşekkür eder.


Yorum yapılmamış

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?