Adamın İyisi İş Başında Belli Olur Atasözünün Anlamı Kompozisyon Örneği

0

Adamın İyisi İş Başında Belli Olur ne demektir? Atasözünün anlamı ve açıklaması, Adamın İyisi İş Başında Belli Olur konulu kompozisyon ve yazı örneği.

Adamın İyisi İş Başında Belli Olur

Advertisement

Adamın İyisi İş Başında Belli Olur Ne Demektir?

Atasözünün Anlamı

İnsanın gerçek değeri yaptığı işle ölçülür. Bir insanın gerçek değeri, iş başında gösterdiği yeterlilik ve başarı ile, çevresindekilere karşı davranışıyla ölçülür.

Atasözünün Açıklaması

Kişileri tanımak için kullandığımız bazı ölçüler vardır. Bunların en belirgin ve en önemli olanı da yaptıkları iş ve o işteki tutum ve davranışlarıdır. Yapılan işe verilen önem, gösterilen titizlik ve sabır, o işi yapanı bize en iyi şekilde tanıtır. Bu tanıma biçimi, kişiyi söz ile tanımaktan daha etkin bir yoldur. Çünkü yapılan iş, kişiliği yansıtan bir aynadır. Bu konu ile ilgili olarak “İş İnsanın Aynasıdır” şeklinde bir atasözü daha vardır.

Bazı insanlar kendilerini övmekten hoşlanır. Bazı kimseler hakkında da diğer insanlardan bilgiler edinebiliriz. Oysa bir insanın gerçek kişiliğini ve değerini bu sözlerden öğrenmemiz mümkün değildir. Atıp tutmaları bir kenara bırakıp, insanların yaptıkları işlere bakmak en akıllıca olanı olsa gerektir. Yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya çalışan ve işine saygı gösteren insan değerlidir.

Örnek Kompozisyon

Bir adam hakkında karar verilirken, yaptığı işe bakılır. Eğer işine önem veriyor, onu en iyi biçimde yapıyorsa, iyi adamdır.

Advertisement

Zamanımızda, sözden çok işe, uygulamaya önem veriliyor. Söz değil, ortaya konulan iş ve sonuç önemlidir.

İnsanlar vardır, bir iş yapıyor gibi görünürler. Otururlar, çene çalarlar. Bir süre geçtikten sonra, şöyle bir gezinirler, saatlerine bakarlar. Beş on dakika çalışırlar, yine otururlar. Bir sigara yakıp konuşmaya dalarlar. Nerdeyse yaptıkları işi unuturlar. Böylelerine tembel diyoruz. Tembellerin amacı zaman doldurmaktır. İşlerine sevgiyle bakmadıkları için, bunlar hiçbir zaman başarılı olamazlar. Böylelerine kimse iş vermez.

Yine insanlar vardır, yaptıkları işe dört elle sarılırlar. Durup dinlenmeden, ellerindekini bitirmeye çalışırlar. Başlarında bir denetçi olsun olmasın, kendilerini canla başla işlerine verirler. Böyle insanlar, iyi insanlardır. Nereye başvururlarsa, iş bulurlar. Kendilerini işverene sevdirirler.

Sürekli bir iş sahibi olmak, rahat yaşamak istiyorsak, bu ikinciler gibi olmalıyız.


Leave A Reply