Adamın İyisi İş Başında Belli Olur Kompozisyon

0
Advertisement

Adamın İyisi İş Başında Belli Olur atasözünü açıklayan, anlatan, örneklendiren kompozisyon örneği, yazı. Adamın İyisi İş Başında Belli Olur ne demektir?

Adamın İyisi İş Başında Belli Olur

ADAMIN İYİSİ İŞ BAŞINDA BELLİ OLUR

Bir adam hakkında karar verilirken, yaptığı işe bakılır. Eğer işine önem veriyor, onu en iyi biçimde yapıyorsa, iyi adamdır.

Zamanımızda, sözden çok işe, uygulamaya önem veriliyor. Söz değil, ortaya konulan iş ve sonuç önemlidir.

Adamın İyisi İş Başında Belli Olur Atasözünün Açıklaması

İnsanlar vardır, bir iş yapıyor gibi görünürler. Otururlar, çene çalarlar. Bir süre geçtikten sonra, şöyle bir gezinirler, saatlerine bakarlar. Beş on dakika çalışırlar, yine otururlar. Bir sigara yakıp konuşmaya dalarlar. Nerdeyse yaptıkları işi unuturlar. Böylelerine tembel diyoruz. Tembellerin amacı zaman doldurmaktır. İşlerine sevgiyle bakmadıkları için, bunlar hiçbir zaman başarılı olamazlar. Böylelerine kimse iş vermez.

Advertisement

Yine insanlar vardır, yaptıkları işe dört elle sarılırlar. Durup dinlenmeden, ellerindekini bitirmeye çalışırlar. Başlarında bir denetçi olsun olmasın, kendilerini canla başla işlerine verirler. Böyle insanlar, iyi insanlardır. Nereye başvururlarsa, iş bulurlar. Kendilerini işverene sevdirirler.

Sürekli bir iş sahibi olmak, rahat yaşamak istiyorsak, bu ikinciler gibi olmalıyız.


Leave A Reply