Adet Günlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Kadınların adet , aybaşı (regl) günlerinde dikkat etmeleri gereken sağlık kuralları nelerdir? Adet günlerinde dikkat edilecekler.

adetAdet Günlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler;


Adet görme, yalnız vücuttaki çeşitli organları değil ruh ve sinir sistemini de kuvvetle etkileyen bir olaylar zinciridir. Onun için bu günlerde kadınların mümkün olduğu kadar dinlenmeleri, mümkün olduğu kadar yatakta çok yatmaları yararlıdır. Bütün gereksiz işler, gereksiz yorgunluklar, yorucu ziyaret ve toplantılardan bu devrede kaçınmalıdır. Bu günler sırasında nefes almada zorluk çekilebileceği, göğüs ve karın Kısmının hassasiyeti artacağı için, güzel görünme amacı ile takılan sütyen ve korse gibi şeyler bir kenara atılmalıdır.

Hele karın kısmını sıkıştıran tipteki korseler yalnız sıkıntı verici olmakla kalmaz, tehlikeli de olur. Oysa, aybaşı günlerinde bütün iç üreme organları kanla dolduğu için, bu organların dıştan baskı altına alınması, aybaşı sıkıntısını güçleştirir. Ayrıca, bu günlerde kabızlıktan da korunmalı, gerekirse ilâç alarak bağırsakları boşaltmalıdır; oysa onların dolu bulunması, içeriden bir sıkıştırmaya yol açar. Sık sık idrar yapmak da yararlıdır.

Yenilecek yemeklere gelince; nişastalı ve baharatlı yemeklerden, kan basıncını yükselten içkilerden (şarap gibi) ve koyu kahvelerden kaçınmak yerinde olur.

Ancak âdet görme günlerinde gözetilecek en önemli sağlık kuralı, temizliktir. Âdet görme sırasında kadının dış üreme organları da, içlerine kan dolarak hassaslaştıkları için kolayca zedelenebilir ve mikrop kapabilirler. Yalnız soğuk suyla yıkanmaktan kaçınılmalıdır. Zira, birden sıcaklık değişmesi, aybaşı akıntısının düzenini bozabilir.


Yine bu günlerde, hele kasık bölgesi ve dış üreme organlarını üşütmekten dikkatle korumak gerekir. Bunun için kullanılan pedlerin sık sık değiştirilmelidir.

Eskiden kadınların âdet görme günlerinde yıkanması zararlı sayılırdı. Bu inanışın gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Tam aksine, genel bir yıkanma değilse bile, üreme organları çevresi ve kasık bölgesinin günde en az iki-üç kere ılık ve sabunla köpürtülmüş su ile yıkanması gereklidir. Tam vücut banyosu yapılacağı zaman, da soğuk duşlardan olduğu gibi, fazla sıcak su ile yıkanmaktan da kaçınmalıdır.

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?