Adet ve Oruç Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ramazan ayında kadınların adetleri ve oruç ile ilgili genel bilgilerin ve bu konudaki soruların yanıtlarının yer aldığı sayfamız.

Kadınların Ramazan ayı içerisinde oruç tutarken karşılarına çıkan adet durumu ile ilgili olarak merak edilen soruların kısa bir şekilde yanıtları aşağıda yer almaktadır.

Kadınlar Oruç tutmak için adet geciktirici hap kullanabilirler mi?

Bu durum doğru bir durum değildir. Fıtrata müdahale etmek dinen uygun bir durum değildir. Eğer ki sağlık konusunda bir zorunluluğunuz yok ise adet geciktirici hap kullanıp adeti geciktirip oruç tutmanız dinen uygun değildir.

Kadının adet durumu yaradılıştan gelir. Yani kendi seçimi değildir. Bu duruma dışarıdan müdahale demek vücudun dengesinin bozulması ve belki de sağlığınızın bozulması demektir. Bu sebeple oruç tutmak için adet geciktirici hap kullanılmaz.

Advertisement

Adet geçiren kadının oruçlu gibi durması davranması doğru mudur?

Adet geçiren bir kadının dışarıya karşı sanki oruçluymuş gibi davranıp yemeden içmeden beklemesi kesinlkle ama kesinlikle caiz değildir. Bu durum yaradılışdan gelen bir özellik olan adetten utanmak demektir ki bu da insanın yaradılış özelliğinden utanması anlamına gelir ki kadını bu duruma sokan kişilerin büyük günaha girdikleri anlşamına gelmektedir. Bu sebeple bu durumda erkeklere daha fazla iş düşmeli ve bu durumu normal karşıladıklarını etraflarına belli etmeli ve adet geçiren bir kadının oruçlu olmamasına rağmen aç ve susuz bir şekilde iftar saatini beklemesine müsade edilmemelidir.

Ancak islami ahlak gereği bu tarz durumdaki kadınların daha göz önünde olmayacak şekilde yemeleri de uygun olacaktır.

Kadın Bugün Adet Olacağım Diye Oruç Tutmazsa Ne Olur?

Advertisement

Adet bazı kadınlarda oldukça düzenli bir şekilde gelir. Kadın bugün benim adetim gelecek diye oruç tutmayıp eğer ki adet geçirmezse de bu durumun hiç bir mahzuru yoktur. O gün adet görmese bile o günü kaza edebilir.

Ancak oruca niyet ettikten sonra bugün benim adet günüm deyip adet görmeden orucunu bozarsa bu durum kaza ve kefaret gerektirir.

Güneş doğduktan sonra oruçlu iken adet görülürse ne olur?

Oruca niyet ettikten sonra adet geçirebilirsiniz. Bunu öngörememiş olabilirsiniz. Eğer oruçlu olduğunuz bir gün adet görürseniz eğer yemeye başlayabilirsiniz. Bu günü sadece kaza edersiniz. Kefareti yoktur.

Advertisement

Leave A Reply