Adonis Kimdir?

0

Eski yunan mitolojisinde bulunan bir karakter olan Adonis hakkında kısa bilgi. Adonis’in Afrodit olan hikayesi ve Adonis efsanesinin ana fikri hakkında bilgi

Adonis Heykeli

1709 yılında Giuseppe Mazzuoli tarafından yapılmış olan Adonis’in Ölümü isimli heykel

Adonis Kimdir?

Eski Yunan mitolojisinde aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite’nin sevgilisi olan genç bir avcı.

Adonis, Yunan mitolojisinde, tanrıça Afrodit’in (Romalılar tarafından Venüs ile özdeşleşmiştir) favorisi olan olağanüstü güzellikteki bir genç adamdır. Geleneksel olarak, kendi babası Suriyeli kral Theias ile ensest aşkı Smyrna (Myrrha)’nın ürünüdür. Güzelliğiyle büyülenen Afrodit, yeni doğan bebek Adonis’i bir kutuya koydu ve daha sonra onu bırakmayı reddeden yeraltı dünyasının kraliçesi Persephone’ye teslim etti.

Efsaneye göre, bir yaban domuzu Adonis’i öldürünce Aphrodite delikanlının her yıl altı ay yer altından çıkıp gene yeryüzünde yaşaması için tanrıları ikna etti. Adonis’in böyle her yıl yeniden canlanıp ölmesi Eski Yunanistan’da Adoniya Bayramı olarak kutlanırdı. Doğanın her yıl uykuya dalıp sonradan dostu: Adonis canlanmasını temsil eden bu adetin Yunanistan’a Küçük Asya (Anadolu) dan geldiği anlaşılıyor, çünkü Frikyalıların Attis, Babillilerin Tammuz tanrıları ve bunlara tapınışları onlarda da aynı geleneklerin bulunduğunu gösteriyor.

Efsanenin ana fikri, her kış doğanın bozulmasını ve ilkbahardaki canlanmasını temsil eden Adonis’in ölümü ve yeniden dirilişidir. Adonia olarak adlandırılan yıllık festivaller, bitki örtüsünün büyümesini ve yağmurun düşmesini teşvik etmek amacıyla Adonis’i anmak için Byblos’ta ve başka yerlerde düzenlendi. Adonis adının Fenike kökenli olduğuna ve Adonis’in Babil tanrısı Tammuz ile özdeşleştirildiğine inanılır.


Leave A Reply