“Ağaç Kökünden Yıkılır” Atasözünün Anlamı

0
Advertisement

Ağaç Kökünden Yıkılır ne demektir, atasözünün anlamı, açıklaması nedir? Ağaç Kökünden Yıkılır anlamı, hakkında bilgi, anafikir.

Ağaç Kökünden Yıkılır

Ağaç Kökünden Yıkılır Ne Demektir?

Atasözünün Anlamı – Anafikri

Ayrıntıların değişmesiyle, işler temelden bozulmaz.

Atasözünün Açıklaması

Yapacağımız işleri iyi tasarlamalı, amacımızı iyi bir şekilde belirlemeliyiz. Böyle sağlam bir temel üzerine kurulan işler, dış etkilerden pek etkilenmez. Ama kurduğumuz temel, dış etkilerden olumsuz yönde etkilenecek olursa, bütün iş bozulur, amaca ulaşılmaz. Ağacın dallarının kesilmesiyle, canlılığını sürdürmesi, kökünün kurumasıyla ölmesi; ailede çocukların kopmasıyla, ailenin yine varlığını sürdürmesi, anne – babanın ölmesiyle yuvanın dağılması buna örnektir. Hangi yapı olursa olsun, dış etkenlerden yıkılmasını istemiyorsak, temelini sağlam atmalı, attığımız temeli sürekli korumalıyız.

Ağaç kökleri vasıtasıyla toprağa tutunur. Bu kökler ne kadar sağlam ise ağacın ayakta kalması da o kadar mümkündür. Kökleri zayıf ailelerin veya ilişkilerin sürmesi de pek mümkün olmaz.

Advertisement

Aynı şekilde toplulukların bozulmasında topluluğun başında bulunan kişi çok etkilidir. Lider konumda olan kimsenin yanlış davranışları da toplumda olumsuz etki yapar.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?