Ağaç Nasıl Dikilir?

0

Ağaç dikilirken nelere dikkat edilmelidir. Ağaç nasıl ve hangi şartlarda dikilir?

AğaçAğaç dikilecek topraklar belle işlenerek, hazırlanır. Kirizme ya yaz sonunda, ya da ilkbaharda yapılır. Meyve fidanlarının derine girebilmesi için, toprağın 60-80 santimetreye kadar işlenmesi şarttır.

Advertisement

Kirizme yapıldıktan sonra, toprak bir ay kadar dinlendirilir. Meyva ağacı ancak bu sürenin sonunda dikilmelidir. Ağaç dikme mevsimi de çevrenin iklimine göre değişir. Yalnız, dikim işi ağaçlara su yürümeden, yani kasım başı ile şubat sonu arasındaki dört ay içinde yapılmalıdır. Havanın dona çektiği sıralarda, yağmurlu günlerde ağaç dikilmez.

Ağacın dikileceği yerlerde, ağacın kökünün bir katma yakın büyüklükte bir çukur açılır. Çukurun dibine iyi bir toprakla tepecik yapılır; kökleri budanmış, çamura bulanmış fidan, bu tepeciğin üzerine, dikine oturtulur. Çıkan toprağa biraz yanık gübre katılır. Sonra, köklerin üzerine atılarak, çukur kapatılır; toprağın üstü basılır. Ağaç dikilirken, köke yakın bulunan aşı yeri toprağın içinde kalmamalıdır ki, buradan filiz sürünce, kesilebilsin.

Çam ağacının bir özelliği vardır: Fidanın yetiştirildiği yerde hangi yanı kuzeye bakıyorsa yeni dikildiği yerde de o yanının kuzeyden yana gelmesi gerekir.

MEYVE BAHÇESİNİN BAKIMI

Advertisement

Bir ağacın tutması, büyümesi, gelişmesi için, kök yakınındaki otlar çapa-lanmalı, yaz aylarında da her hafta sulanmalıdir. Fidanlar kış aylarında gübrelenmeli, her yıl da budanmalıdır.

Ağaçların altında sebze, çiçek yetiştirmek doğru değildir. Bu, hem ağacın büyümesine engel olur, hem de sebzeler, çiçekler iyi ürün vermez. Yalnız, ağaçların yakınma ekilebilecek birtakım sebzeler de vardır. Bunlar, fasulye, bakla, bezelye gibi, toprağı azotla kuvvetlendiren bitkilerdir.


Leave A Reply