Ağaç Yaşken Eğilir Atasözünün Anlamı Açıklaması Kompozisyon Örneği

27

Ağaç Yaşken Eğilir ne demektir? Ağaç Yaşken Eğilir atasözünün anlamı, açıklaması, hakkında kompozisyon örneği, konulu yazı.

Ağaç Yaşken Eğilir

Arka resim kaynak: pixabay.com

“Ağaç Yaşken Eğilir” Atasözünün Anlamı

ANAFİKİR : İyi tutum, davranış ve alışkanlıklar, küçük yaştan kazandırılır.

Advertisement

Çevreye uyum sağlamak, topluma iyi insanlar kazandırmak, onlara küçük yaşta kazandırılacak davranış ve alışkanlıklara bağlıdır. Bu da verilecek eğitimle olur. Çocukluk bu eğitimin verilebileceği bir dönemdir. Çünkü çocuk, bir hamur gibi şekillenmeye hazırdır. Vermek istediğimizi bu dönemde veremezsek, ileri ki yaşlarda vermemiz güçleşir. Fertleri, toplumun isteklerine uygun davranan bir toplum yaratmanın, çocuklara küçük yaşlarda kazandırılacak davranışlara bağlı olduğu unutulmamalı, çocuk eğitimine gereken önem verilmelidir.

Unutulmamalıdır ki bir insanın gelişiminin en önemli safhası çocukluğudur. Çocukluk döneminde bireyin gelecekte nasıl bir kişi olacağı üzerinde büyük etkileri bulunmaktadır. Topluma iyi insanların kazandırılması için bireyin çok erken yaşlardan itibaren eğitilmesi gerekmektedir. Yoksa “Ağaç yaşken eğilir” atasözünde olduğu gibi genç bir fidan iken kolaylıkla eğilen bükülen ve şekil verilebilirken ileride bir ağaç olduğunda artık şekil verme şansınız kalmayacaktır. Bu sebeple çocuk yaşlarda hem eğitim hem de sağlıklı bir ortamda çocuklar yaşamalıdırlar.

Atasözü : Ağaç yaşken eğilir.
Açıklaması : İnsan, çocuk yaşta daha kolay eğitilir. Büyüdüğü zaman da ona söz dinletmek zor olur.

TERBİYE

Çocukları küçük yaşta eğitmek gerekir. Bu yaşta belirli davranış ve alışkanlıkları kazandırmak, çocuğa istediğimiz gibi yön vermek kolaydır. Büyükleri eğitmek güçtür. Çünkü birtakım alışkanlıklar edinmişlerdir. Yanlış da olsa büyükleri bu alışkanlıklarından kurtarmak zor olur. Ayrıca çocuktaki beden gelişimine paralel olarak zeka da gelişeceğinden, bu yaşta öğrenme çabuk gelişir.

Advertisement

Kompozisyon Örneği

Küçük yaşta bir çocuk, her türlü etkiye açıktır; verilen terbiyeyi direnç göstermeden kabullenir. Buna göre birtakım özellikler, alışkanlıklar edinir. Yakın çevresindeki gelenek ve görenekleri benimser. Karakter çizgileri ona göre oluşur. İleri ki yaşantısında oluşacak olan karakteri çok küçük yaşlardayken belirlenmeye başlar ve bu da o kişinin ileride bir yetişkin olduğunda nasıl bir insan olacağını belirler.

Bazı aileler vardır ki oldukça meşhurdur. Bazılarından sürekli müzisyen çıkmıştır, bazılarından sürekli olarak doktor bazısında da mühendis çıkmıştır. Bu tesadüf olamaz. Genler ile de açıklanamaz. Bu o ilenin o çocuğu daha da küçük yaşlardan itibaren yönlendirmesi ile olur. İyi insan da aynen bu şekildedir eğer ki çocuk kendi haline bırakılırsa ileride ne olacağını kestirmek güç olur ancak eğitimine önem verilirse yüksek ihtimal topluma ve ailesine saygılı ve yararı bir birey olacaktır.

Oysa, yetişkin bir kimseyi sonradan eğitmek, ona yön vermek çek zordur. Söz gelişi, çocuğun kolaylıkla kavradığı okuma-yazmayı bile yetişkin insan öğrenmede bir hayli güçlük çeker. Dolayısıyla, çocukların eğitimine zamanında gereken önemi vermek ve titiz bir özen göstermek bir ailenin giderek ulusların lehinedir.


27 yorum

  1. bu site o kadar güzelki neredeyse tüm ödevlerimi buradan yapıyorum hemen bitiveriyo ödevim ÇOOK GÜZEL. ÇOOK BEĞENDİM.

Leave A Reply