Ağaç Yaşken Eğilir Atasözü İle İlgili Kompozisyon – Yazı Örneği

56
Advertisement

Ağaç Yaşken Eğilir atasözünü açıklayan kompozisyon örneği. Ağaç Yaşken Eğilir atasözü konulu açıklamalı yazı örneği, kompozisyon.

Ağaç Yaşken Eğilir

Ağaç Yaşken Eğilir;

İnsan, dünyanın en karmaşık yaratığıdır. Onu şekillendirebilmek, düşünce ve davranışlarına olumlu bir yön verebilmek için eğitimine küçük yaşta başlamalıdır. Aksi takdirde tarihin kara sayfalarında görülen kişilerden birisi olma ihtimali dahi vardır.

AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR ATASÖZÜNÜN ANLAMI

Küçük yaşta bir çocuk, her türlü etkiye açıktır; verilen terbiyeyi direnç göstermeden kabullenir. Buna göre birtakım özellikler, alışkanlıklar edinir. Yakın çevresindeki gelenek ve görenekleri benimser. Karakter çizgileri ona göre oluşur. İleri ki yaşantısında oluşacak olan karakteri çok küçük yaşlardayken belirlenmeye başlar ve bu da o kişinin ileride bir yetişkin olduğunda nasıl bir insan olacağını belirler.

Bazı aileler vardır ki oldukça meşhurdur. Bazılarından sürekli müzisyen çıkmıştır, bazılarından sürekli olarak doktor bazısında da mühendis çıkmıştır. Bu tesadüf olamaz. Genler ile de açıklanamaz. Bu o ilenin o çocuğu daha da küçük yaşlardan itibaren yönlendirmesi ile olur. İyi insan da aynen bu şekildedir eğer ki çocuk kendi haline bırakılırsa ileride ne olacağını kestirmek güç olur ancak eğitimine önem verilirse yüksek ihtimal topluma ve ailesine saygılı ve yararı bir birey olacaktır.

Advertisement

Oysa, yetişkin bir kimseyi sonradan eğitmek, ona yön vermek çek zordur. Söz gelişi, çocuğun kolaylıkla kavradığı okuma-yazmayı bile yetişkin insan öğrenmede bir hayli güçlük çeker. Dolayısıyla, çocukların eğitimine zamanında gereken önemi vermek ve titiz bir özen göstermek bir ailenin giderek ulusların lehinedir.


56 yorum

 1. ceyda ağdoğan on

  üffffffffffffffffff ffffffffffffffffffffff keşke olduğu gibi yazabilseydim de işte olmuyor
  annem izin vermiyor

  • Anneniz haklı sadece fikir olması ile amaçlı olarak bu yazı yayınlanmıştır. Birebir alınıp okula sunulması yanlıştır…

 2. çok teeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşekürlerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 3. çok içten değilmi 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

 4. içimdeki yüz stresi attınız çok teşakkürler ne ararsan var daha ben burayı çok ziyaret ederim siteniz çok süper bu arada

 5. Sağ olun var olun . Ödevime yardımcı oldunuz teşekkürler 😊😊😊😊😆😆😆😆📝🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷

Leave A Reply