Ağaçören Nerededir?

0

Ağaçören nerededir? Ağaçören hangi ilimize bağlıdır? Ağaçören ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Ağaçören; Aksaray İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 27 köyü vardır. İlin kuzeyinde; kuzeyden Sarıyahşi, güneyden Ortaköy, doğudan Kırşehir’in Mucur, batıdan Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları, Hasandağ’ın güney eteklerindeki yayla düzlükleri üzerinde yer alır. Ortalama yükselti 1.000-1.200 m’dir. Önemli bir akarsuyu yoktur. Bozkır bitkileri doğal bitki örtüsünü oluşturur. Seyrek ve çalılaşmış meşe kümeleri, orman kalıntılarıdır. Kışları soğuk, kar yağışlı yazları sıcak, kurak karasal iklim egemendir. Yıllık ortalama sıcaklık 10-11 ºC, yağış tutarı 469.4 mm’dir.

İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, çavdar, fasulye, nohut, burçak, şeker pancarı, elma, üzüm, armut yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir. Koyun ve keçi beslenir. Köylerde el dokumacılığı; tarım ürünleri ve canlı hayvan ticareti yapılır. Deniz düzeyinden yaklaşık 1.200 m yükseltide, Aksaray-Adana Karayolu’na 26 km uzaklıkta, eğimli bir alanda kurulu ilçe merkezi, il merkezine 62 km uzaklıktadır. Bu yol üzerinde Hamburun Geçidi (1.335 m) yer alır. Daha önce Ankara İli Şereflikoçhisar İlçesi’ne bağlı bir bucakken 15 Haziran 1989’da ilçe oldu.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?