Agamemnon Kimdir?

0

Yunan mitolojisi ve Agamemnon ile ilgili bilgi. Agamemnon kimdir, özelliği nedir?

Yunan mitolojisinin en önemli kişilerinden biridir. Aslında bir tanrı olan Agamemnon, bir efsaneye göre, Mykenai kralı Atreus’un oğludur. Sonradan Argos ve Mykenai Kralı olur. Pelopenes’in büyük bir kısmını idaresi altında toplayan Agamemnon bu bakımdan Akhailar’ın Troia’ya karşı yaptıkları harbde önder olmuştur. Akhailar donanması Aulis’te toplanmışsa. da, denizin çok durgun olması yüzünden, yola çıkamamıştır. Falcı Kalkhas, Av Tanrıçası Artemis’in kızdığını ve kızı İphigenia’yı kurban etmesi gerektiğini söyler. Agamemnon kızını yanına çağırırsa da, Tanrıça genç kıza acıyarak yerine, bir geyik koyar. Geyik kurban edilince denizlerdeki durgunluk geçer, donanma sefere çıkabilir.

Advertisement

Agamemnon, Troia önlerinde çetin savaşlar yapmış olmasına rağmen ara sıra umutsuzluğa kapılmış, çok uzun süren , savaşı bitirip, Akhailar’ı yurtlarına götürmek istemiştir. Buna gücenen Akhileus savaştan çekilmiş, ancak tehlike son derecesine gelince arkadaşı Patroklos’u Akhailar’ın yardımına göndermiştir.

Agamemnon yurduna dönünce karısı Klytaimestra’yı Aigisthos tarafından baştan, çıkartılmış bulur. Klytaimestra daha da ileri gider, Agamemnon’u öldürür. Fakat Agamemnon’un; kızı Elektra erkek kardeşi Orestes’i kurtarmaya muvaffak olur. Orestes de büyüyünce annesi Klytaimestra’yı öldürerek babasının öcünü alır.


Leave A Reply