Agassiz Gölü Nedir?

0

Bir dönem Kuzey Amerika’da bulunmuş ve şu anda olmayan Agassiz Gölü hakkında bilgi. Agassiz Gölünün özellikleri ne idi ve kim tarafından varlığı ispatlandı.

Agassiz Gölü Haritası

Agassiz Gölü Haritası

Agassiz Gölü, Kanada’da buzul gölü. Uzunluğu 1.125 km, genişliği 402 km. Dördüncü zamanın pleistosen döneminde ortaya çıkan göllerin en büyüğüdür. Gölün adı, 10 bin yıl öncesinden kalma kıtasal buzul tabakalarının varlığını saptayan Fransız doğabilimcisi Louis Agassiz‘den gelir. Göl, pleistosen döneminde 452.000 kilometrekarelik (günümüzde, Kanada’da Manitoba ve Ontario ile ABD’de Kuzey Dakota ve Minnesotta eyaletlerinin bazı bölümleri) bir alanı kaplıyordu.

Advertisement

Agassiz Gölü, orta Kuzey Amerika’da çok büyük bir buzul gölü idi. Son buzul çağının sonunda buzul erimiş su ile beslenen bölge, modern Büyük Göllerin hepsinden daha büyüktü.

Agassiz Gölü’nün kapladığı alan, Kuzey Amerika’nın coğrafi merkeziydi. Saskatchewan Nehri üzerindeki derecesi, uluslararası sınırda yaklaşık 45 ° 30 ‘ila 55 ° kuzey enlemleri ve 92 ° 30’, uluslararası sınırlar arasındadır.

Varlığı ilk olarak 1823’te tahmin edildi ve 1879’da Louis Agassiz tarafından ispatlandı.

Advertisement


Leave A Reply