Aguti Nasıl Bir Hayvandır? Nerede Yaşar? Ne Yer? Özellikleri Hakkında Bilgi

0

Aguti nasıl bir hayvandır? Aguti hayvanının özellikleri, davranışları, beslenmesi, üremesi, aguti hakkında ilginç gerçekler.

aguti

Kaynak: pixabay.com

AGUTİ (Latincesi Dasyprocta agouti).

Kemiriciler takımının, Agutigiller familyasından memeli türüdür. Amazon ve Brezilya’da yaşar. 35-40 cm boyunda, postu sık tüylü, fırçamsı görünümlü, parlaktır. Çoğunlukla kırmızımsı, limon sarısı ve siyah karışık; baş, ense, bacak dış taraflarında daha koyudur. Boynu tüysüzdür. Beslenirken dik oturur ve ön ayaklarını kullanır. Dişi 6 aylık gebelik sonunda 1-2 arasında yavru doğurur. Tehlike durumunda yuvalarını gizlerler.

Aguti, (dasyprocta cinsi), tropikal Afrika ve Asya ormanlarında yaşayan küçük toynaklı hayvanlara benzeyen bir düzine tropikal Amerikan kemirgen türünden herhangi biri. Agoutis 6 kg’a (13 lb) kadar ağırlığa sahiptir ve 76 cm (2.5 ft) uzunluğa kadar uzun bir gövdeye sahiptir. Büyük bir başları ve sağrıları vardır, ancak ince bacakları, nispeten küçük kulakları ve küçük, göze çarpmayan bir kel kuyruğu vardır. Arka bacaklarda sadece üç parmak ve toynak benzeri pençeler bulunur. Agoutinin kalın, parlak derisi, soluk turuncudan kahverenginin tonlarına ve siyahımsı tonlara kadar değişir ve bireysel tüyler, agouti deseni olarak bilinen alternatif siyah ve devetüyü bantlara sahiptir. Alt parçaların rengi beyazımsıdan cilalıya kadar değişir.

Agoutiler genellikle temkinlidir ve çoğu türün kendi doğal ortamlarında görülmesi veya yaklaşması zordur. Ayak parmakları üzerinde yürür, tırıslar veya dörtnala koşarlar, kovalandıklarında veya tehdit edildiklerinde hızlı hareket ederler ve ayakta durma pozisyonundan 2 metre (6,5 fit) dikey sıçrama yapabilirler. Agoutiler karasaldır, geceleri kendilerini orman tabanındaki kayalar, ağaç kökleri, içi boş kütükler veya çalılıkların arasındaki yuvalarda tanımlarlar. Dört yavruya kadar yavru kaydedilmiş olsa da, ikisi yaygındır. Agouti’nin diyeti temel olarak meyveler, kabuklu yemişler ve tohumlardan oluşur, ancak bazı türler ayrıca mantar, çiçek, yaprak ve böcekleri de yerler. Yiyecek kıt olduğunda fındıkları toprağa gömerler ve sonuç olarak,

Tüm aguti türleri yoğun bir şekilde avlanır çünkü etleri yerli halklar tarafından besin olarak değerlidir. Agoutiler, güney Meksika’dan güneye Ekvador’a ve And Dağları’nın doğusunda Amazon Nehri havzası boyunca bulunur. Çoğu aguti türü tropikal ovalarda ve dağ ormanlarında yaşamasına rağmen, Azara aguti (Dasyprocta azarae) ayrıca Paraguay ve kuzeydoğu Arjantin’de Amazon havzasının güneyinde cerrado (savan ve çalı) ve chaco’nun daha kuru ortamlarında yaşar.

aguti

Kaynak: pixabay.com

Aguti Hakkında İlginç Gerçekler

 • Aguti küçük bir kemirgendir. 2 fit uzunluğa ve 8,8 pound ağırlığa ulaşabilir. Kuyruk 0,4 ila 1,4 inç uzunluğunda olabilir.
 • Aguti, gine domuzunun yakın bir akrabası gibi görünüyor. İki renkli, parlak kürkle kaplı ince bir gövdeye sahiptir.
 • Kürkün rengi turuncu, kahverengiden siyaha kadar değişebilir. Kürkün alt tarafı beyaz ile sarımsı renktedir.
 • Agutinin vücudun arka ucunda daha uzun tüyleri vardır. Hayvan alarma geçtiğinde veya saldırganlık gösterdiğinde, arka kısımdaki tüyler yukarı kalkar. Dik saçlı aguti daha büyük görünür.
 • Agutiler, Brezilya cevizinin kabuğunu kırabilen keskin kesici dişlerle donatılmıştır. Özel emaye tabakası sert kabukları kırmak için gereken ekstra gücü sağlar.
 • Brezilya fıstığı, agutinin en sevdiği ikramlardan biridir. Bunların yanı sıra aguti, düşen meyveleri, etli bitkileri ve yengeçleri yer. Aguti, meyve yere düştüğünde sesi tanıyabilir.
 • Aguti bazen bir orman bahçıvanı gibi davranır. Fındık ve tohumları daha sonraki öğünler için toprağa depolar. Aguti onları ne zaman unutsa, fındık ve tohumlar yeni bitkiye dönüşür.
 • Aguti yemek yerken arka ayakları üzerine oturur. Yiyecekleri ön ayaklarından tutar.
 • Aguti gece hayvanıdır. İnsanlar tarafından bozulursa günlük rutinini değiştirebilir.
 • Aguti dinlenir ve yuvalarda veya oyuk ağaçlarda avcılardan saklanır.
 • Agutilerin başlıca yırtıcıları koati, jaguarlar ve oselolardır. Aguti, avcıları tespit etmek için kullanılan mükemmel bir koku alma duyusuna sahiptir.
 • Aguti, çiftleşen çift ve onların yavrularından oluşan aile gruplarında yaşar. Bir tehlike durumunda, aguti arka ayaklarındaki tüyleri kaldıracak ve grubun diğer üyelerini bilgilendirmek için alarm çağrısı üretecektir.
 • Agutiler tek eşli yaratıklardır (bir çift ömür boyu çiftleşirler). Tüm yıl boyunca çiftleşirler, ancak en fazla sayıda bebek, yiyecek bol olduğunda (Mart ve Temmuz aylarında) doğar.
 • Dişilerde gebelik 3 ay sürer ve genellikle iki bebekle sona erer. Genç agutiler iyi gelişmiştir. Ebeveynlerinin minyatür versiyonlarına benzerler. Gençler, bir sonraki doğuma kadar ebeveynleriyle birlikte kalacaklar.
 • Aguti’nin ortalama ömrü vahşi doğada 6 yıl ve esaret altında 20 yıla kadardır.

Leave A Reply