Ağzından Baklayı Çıkarmak Ne Demektir? Deyimin Anlamı ve Hikayesi

0
Advertisement

Ağzından baklayı çıkarmak ne anlama gelir? Ağzından baklayı çıkarmak deyiminin anlamı ve hikayesi nedir? Deyimin açıklaması.

Ağzından Baklayı Çıkarmak Anlamı

Açık açık söylemekten kaçındığı bir sorunu sonunda açıklamak, söyleyivermek.

Ağzından Baklayı Çıkarmak

Deyimin Hikayesi;

Zamanın birinde çok küfürbaz bir adam yaşarmış. Her ne kadar küfürbazlığı ile meşhur olsa da adamcağız özünde iyi biriymiş. Günün birinde bu halinden edep edip, artık yeter demiş, soluğu tekkede almış. Durumu tekkenin şeyhine anlatıp sırf bu huyundan vazgeçmek için dervişliğe soyunmaya geldiğini söylemiş. Şeyh Efendi adamcağızın derdine çare olarak hemen bir avuç bakla getirtmiş. Okuyup üfledikten sonra dervişi tembihlemiş.

-Al bu baklaları. Birini dilinin altına, diğerlerini cebine koy. Konuşmak istediğin vakit bakla diline takılacak, sen de küfretme isteği ni hatırlayıp o anda söyleyeceğin küfürden vazgeçeceksin. Bakla ağzında ıslanıp erimeye başlarsa, cebinden çıkardığın yeni bir baklayı diline yerleştireceksin.

Advertisement

Şeyhine tabi olan adamcağız tekkeye yerleşmiş. Her an onun gözetimi altında ve yanındaymış. Bir gün Şeyh Efendi ile adam birlikte dışarı çıkmışlar. Dar bir sokakta yürürken birden bire yağmur yağmaya başlamış, Şeyh ile tövbekâr küfürbaz adımlarını hızlandırırken birden bir evin penceresi hızla açılmış ve gençten bir kız çocuğu başını uzatarak:

– “Şeyh Efendi, biraz durur musun?” deyip pencereyi kapatmış. Şeyh Efendi kızın dediğini yapmış, yağmurun altında durup beklemiş. Bir yandan yağmur hızla yağmaktadır. Ne olduğunu anlamaya çalışan Şeyh tam evin kapısına yönelmek isterken, kız tekrar pencereden kafasını uzatmış: “Şeyh Efendi” dermiş, “Birkaç dakika daha bekleşeniz.” Şeyh Efendi içinden sinirlenmeye başlasa da edebe aykırı davranmamak için beklemeye devam etmiş. Yağmurun altında iyice ıslanan derviş artık söylenmeye başlamış. Nihayet pencere üçüncü kez açılmış ve aynı kız: “Gidebilirsiniz” demiş. Şeyh Efendi merak edip sormuş:

– İyi de evladım, bu ne hâldir, niye beklettin beni bu kadar?

Kız cevap vermiş:
– Efendim, tavuklarımızı kuluçkaya yatırıyorduk. Yumurtaları tavuğun altına koyarken bir kavuklunun tepesine bakılırsa piliçler tepeli olur, horoz çıkarmış. Annem sizi geçerken gördü de yumurtaları kuluçkaya yatırdı, deyince Şeyh’in de tepesi atmış:

Advertisement

-Çıkar ağzından baklayı da şu münasebetsize sen cevap ver.

Bu deyim, sabrı tükenip o ana kadar söylemediğini söyleyivermek anlamında kullanılır.

Söylenmemesi gereken bir şeyi söyleyenler ve sır tutmayanlar için de “ağzında bakla ıslanmaz” denir.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?