Ahmed bin Bella Kimdir? Cezayir’in İlk Cumhurbaşkanı Hayatı Hakkında Bilgiler

0

Ahmed bin Bella kimdir? Cezayir’li devlet adamı Ahmed bin Bella hayatı, biyografisi, dönemi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Ben Bella, Fidel Castro ve Che Guevara ile , Küba, 1962

Ben Bella, Fidel Castro ve Che Guevara ile , Küba, 1962 (Kaynak : wikipedia.org)

Ahmed bin Bella; 1963’ten 1965’e kadar Cezayir’in ilk cumhurbaşkanı olarak görev yapan Cezayirli bir politikacı, asker ve sosyalist devrimciydi. (Fas sınırında Marina kasabası 1926 – ö. 11 Nisan 2012). Öğrenimini Fransız okullarında tamamladı. Tlemsen’de bağımsızlık hareketinin liderlerinden Messa-li Hac’ın çalışmalarından etkilendi. 1937′ de Fransız Ordusu’nda askerlik yaptı. Dünya Savaşı’nda De Gaulle komutasındaki “Özgür Fransa” birlikleri arasında yararlıklar gösterdi. Savaş sonunda Fransa’nın Cezayir’e bağımsızlık vereceği inancında yanılınca Marina’ya döndü.

Uzun yıllar üyesi bulunduğu Messali Hac’ın örgütü Cezayir Halk Partisi’nin (PPA) Demokratik Özgürlüklerin Zaferi Hareketi içinde yer alarak Fransa’ya karşı silahlı mücadeleye girişilmesi savıyla Organisation Secrète (Gizli Örgüt) OS’un kurulmasına öncülük yaptı (1947), 1949’da OS’un lideri oldu. Fransızlar tarafından tutuklandı; 7 yıl hapse mahkûm oldu. 1952’de hapisten kaçarak Mısır’a gitti. Mısır’da okurken Nasır ile dostluk kurdu. FLN’nin (Ulusal Kurtuluş Cephesi) kuruluşunda yer aldı, FLN 1954’te silahlı savaşı başlattı. 1954-1956 arasında FLN’ye silah sağlama işini yönetti.

1956’da Fas’ın Tunus’a giderken uçağı Fransız uçaklarınca Cezayir’e inmeye zorlandı ve üç arkadaşıyla birlikte tutuklandı. Tutuklanmasıyla Fransa, Cezayir Kurtuluş Savaşı’nın biteceğini umarken onu yüceltti, kahraman yaptı. Cezayir Devrimi’nin simgesi olan Ben Bella, 1962’de Cezayir’in Evian Antlaşması ile bağımsızlığını kazanması üzerine 6 yıl sonra serbest* bırakıldı. 1963’te referandumla Cezayir’in ilk cumhurbaşkanı seçildi. Tito, Nasır ve Nkrumah’ın yanında Bağlantısızlar hareketinin önde gelenlerinden biri oldu. Bu arada yabancıların elinde bulunan toprakları ve endüstri kuruluşlarım büyük ölçüde kamulaştırdı.

1964’te FLN’yi tek parti durumuna getirdi. Yönetimini sağlamlaştırmak, yetkilerini artırmak için aykırı görüştekilere yönelik baskıları sonucu 1965’te Savunma Bakanı Huari Bumedyen tarafından bir darbeyle yönetimden uzaklaştırıldı ve tutuklanarak Sahra’da bir cezaevine konuldu. 1979’da Cezayir Cumhurbaşkanı Şadli bin Cedit’in af kararıyla özgürlüğüne kavuştu. 1981’de ailesiyle birlikte Paris’e, 1982’de İsviçre’ye yerleşti. 1984′ te Cezayir Demokrat Hareketi (MDA) adlı bir örgüt kurarak yeniden politik çalışmalarına başladı. 1990’da yurduna döndüyse de politik yaşamdan uzak kaldı.


Leave A Reply