Ahmed Nedim Kimdir?

0

Ahmed Nedim kimdir? Osmanlı Divan Şairlerinden olan Ahmed Nedim hayatı, biyografisi, eserleri, şiirleri hakkında bilgiler.

Ahmed Nedim; divan şairidir (İstanbul 1680-ay.y. 1730). Bir ilmiyeciler ailesinde yetişti, gerekli öğrenimle müderris oldu, zamanın sadrazamları tarafından korunup esirgenen (Şehit Ali Paşa, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa) yeteneğiyle ilmiye yolunda ilerledi. İbrahim Paşa‘nın hafız-ı kütüplüğünü (kitaplık yöneticiliği) yaparken en üst mevkideki devlet büyüklerinin yanında yaşamak olanağını buldu.

Advertisement

Ahmed Nedim

Bu dünyanın sevgi ve iştahlarını, yaşama neşesiyle yerel özelliklerini yansıtan şiirlerden oluşan divan’ı ile yetindi. Patrona Halil Ayaklanmasında olduğu varsayılan Nedim, dönemin şiirinin en büyüklerinden biri sayılır. Lâle Devri diye adlandırılan zevk ve safâ yaşamını canlandıran gazel ve şarkılarıyla ün kazandı.

Hep din dışı konularda övgü, aşk, şarap ve yaşamdan zevk alma konularını işleyen Nedim; tatlarını paylaştığı o renkli ve hareketli yaşamı şiirlerine geçirmesini bildi; divan şiirinin düşlerde ve soyut dünyadaki güzelliklerine, yaşamının şuhluk ve içtenliğini, canlı bir İstanbul Türkçesini ekledi; divan şiirimizin yerli bir havaya bürünmesini sağladı.

Advertisement


Leave A Reply